Nie przepisał leków przeciwzakrzepowych: odpowie za śmierć pacjenta To pierwszy akt oskarżenia autorstwa śledczych z niedawno powstałego pionu w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie ścigających zaniedbania w leczeniu. Fot. archiwum

Lekarz odpowie za śmierć pacjenta, który zmarł po operacji usunięcia żylaków, bo nie przepisał mu koniecznego w takich przypadkach leku przeciwzakrzepowego. Żeby ukryć błąd, fałszował dokumentację medyczną pacjenta - twierdzi Prokuratura Regionalna w Warszawie i kieruje do sądu sprawę przeciwko dr. Piotrowi C.

Jest to pierwszy akt oskarżenia autorstwa śledczych z niedawno powstałego pionu w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie ścigających zaniedbania w leczeniu.

W styczniu 2014 r. 32 letni mężczyzna poddał się operacji usunięcia żylaków. Nazajutrz po zabiegu pacjenta wypisano. Dostał receptę na antybiotyk i środek przeciwbólowy oraz informację, jak je brać. Kilka dni później (3 lutego) jego żona wróciła z pracy i znalazła męża bez oznak życia.

Jeszcze tego samego dnia brat zmarłego zażądał od kliniki karty leczenia. Doktor C. ją wydał, ale - ku zaskoczeniu - w historii choroby, pod datą 24 stycznia, był zapis, że lekarz „poinstruował pacjenta o konieczności profilaktyki przeciwzakrzepowej i wypisał mu receptę na trzy leki: antybiotyk, przeciwbólowy i preparat przeciwzakrzepowy o nazwie Clexane".

Ruszyło śledztwo. Wykazano, że recepta z 24 stycznia nie zawierała leku Clexane a biegły z zakresu pisma ręcznego i dokumentów orzekł, że receptę na antybiotyk i lek przeciwbólowy wypisano do dokumentacji innym długopisem niż treści w historii choroby - słowem - sfałszowano ją.

Biegli z Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku nie mieli wątpliwości: dr C. „popełnił błąd lekarski", bo nie zlecił leczenia przeciwzakrzepowego. To doprowadziło do zakrzepicy „w układzie żył, zatoru tętnicy płucnej i w konsekwencji zgonu".

Lekarz został oskarżony o narażenie pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i poświadczenie nieprawdy w dokumentacji lekarskiej.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH