Nie ma ustawy, ale jest dyrektywa transgraniczna - MZ zakłada możliwość zwrotu kosztów

Możliwość zwrotu kosztów świadczeń zdrowotnych wykonanych za granicą od momentu obowiązywania dyrektywy transgranicznej do wejścia w życie tzw. ustawy transgranicznej - przewiduje poprawka zgłoszona przez MZ podczas prac senackiej komisji zdrowia.

Dyrektywa zaczęła obowiązywać od 25 października 2013 r., jednak resort zdrowia z opóźnieniem przygotował projekt ustawy wdrażającej tę dyrektywę; w kwietniu trafił on do Sejmu. Przepisy zostały uchwalone pod koniec sierpnia. Teraz ustawa trafiła do prac w Senacie.

Resort oraz NFZ od momentu wejścia w życie dyrektywy przekonywały, że dopóki nie wejdzie w życie ustawa implementująca dyrektywę, nie ma podstaw prawnych do zwrotu kosztów leczenia za granicą w ramach dyrektywy. Pomimo braku przepisów krajowych wdrażających dyrektywę, niektórzy pacjenci już skorzystali z leczenia za granicą i złożyli do NFZ wnioski o zwrot kosztów tego leczenia na podstawie ogólnych zapisów dyrektywy.

Do 22 sierpnia 2014 r. do NFZ wpłynęły 84 takie wnioski o zwrot kosztów leczenia poniesionych na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w ramach dyrektywy, na łączną kwotę 1.950.767,69 zł. Ponad połowa wniosków dotyczy zabiegu usunięcia zaćmy - informował PAP Fundusz.

Przeciwko NFZ skierowano do sądu w sumie 11 pozwów o zwrot kosztów leczenia poza granicami kraju. Do tej pory zapadł jeden wyrok w I instancji, ale Fundusz odwołał się od niego, więc nie jest on prawomocny.

Podczas wtorkowego posiedzenia senackiej komisji zdrowia wiceminister Sławomir Neumann przypomniał, że celem ustawy jest wdrożenie dyrektywy transgranicznej i umożliwienie polskim pacjentom zwrotu kosztów planowanego leczenia w innym kraju Unii Europejskiej.

- Przygotowaliśmy w formie poprawki rozwiązanie dotyczące finansowania świadczeń wykonanych przez polskich pacjentów za granicą od momentu wejścia w życie dyrektywy, a jeszcze zanim zacznie obowiązywać ustawa - podkreślił.

Dodał, że po wejściu w życie ustawy możliwe będzie rozliczenie kosztów tych świadczeń, jeżeli pacjenci, zgodnie z ustawą, złożą odpowiednie wnioski do NFZ.

Ponadto resort zdrowia zgłosił kilka poprawek doprecyzowujących. Wszystkie te poprawki zostały zaakceptowane przez senacką komisję.

Roczny limit na zwrot kosztów leczenia za granicą ma wynosić ok. 1 mld zł. Neumann wyjaśnił, że w myśl ustawy "po wyczerpaniu limitu na dany rok wypłata zostanie zawieszona do końca roku, a pacjent otrzyma zwrot kosztów do końca stycznia kolejnego roku".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH