Niedługo badania USG będą mogli wykonywać tylko lekarze posiadający specjalny certyfikat, którego zdobycie jest bardzo trudne i długotrwałe.

Jak stwierdziła Anna Knysok, wicedyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie i była wiceminister zdrowia, połowa aparatów USG w kraju będzie stała nieużyteczna, bo nie będzie kto miał ich obsługiwać.

Jednak według prof. Grzegorza Pawlickiego z Komitetu Fizyki Medycznej i Radiobiologii Wydziału Nauk Medycznych PAN takie certyfikaty są konieczne, aby zmniejszyła się ilość błędnych ocen i diagnoz.

– Badania robią lekarze nie posiadający uprawnień i kwalifikacji i to jest absolutnie niedopuszczalne – mówi prof. Pawlicki. – Kiedy pojawiły się aparaty USG i okazało się, że to badanie jest bardzo dobre, to co zamożniejszy lekarz kupował sobie aparat i diagnozował pacjentów, często bez żadnego przeszkolenia. W tej dziedzinie jest u nas chaos i próba uporządkowania jest jak najbardziej zasadna. Ważna jest teraz odpowiedź na pytanie - ile istnień ludzkich zostanie ocalonych z powodu wyeliminowania błędnych diagnoz.

Prof. Tadeusz Pałko z Komitetu Inżynierii Biomedycznej SEP - Politechnika Warszawska, Instytut Inżynierii Precyzyjnej i Biomedycznej -  stwierdził, że bardzo często sprzęt używany w małych lekarskich gabinetach był tak złej jakości, że nawet najlepsi fachowcy mogliby mieć kłopot z postawieniem właściwej diagnozy. - Na Zachodzie takich specjalistów jest niewielu, przyjmują w specjalistycznych ośrodkach i zajmują się tylko badaniami oraz opisem zdjęć. Tam nie ma kolejek do badań USG - zapewnia prof. Pałko.

Śląski wojewódzki konsultant ds. radiologii i diagnostyki obrazowej dr Joanna Gibińska powiedziała nam, że od dawna istnieją już takie przepisy i daną metodą diagnostyczną może posługiwać się tylko osoba przeszkolona i przygotowana do tego. Inną sprawą jest to, czy te przepisy są przestrzegane.

– Specjalistów jest w Polsce za mało i trzeba ich stale kształcić. Nie można narzekać, że jakiś sprzęt stoi nieużywany, jeśli nie ma fachowca do jego obsługi. Bo lepszy niewykorzystany sprzęt niż błędy lekarskie – uważają zwolennicy certyfikowania diagnostów w zakresie badania USG.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH