Zespół działający przy kancelarii premiera pracował nad założeniami do ustawy regulującej kwestie związane z zapłodnieniem in vitro i przygotowaniem polskiego prawa do ratyfikacji Konwencji Bioetycznej Rady Europy.

W skład zespołu, któremu przewodniczył poseł Jarosław Gowin (PO), weszli prawnicy, lekarze, biolodzy, filozofowie i etycy. Mieli oni m.in. określić zakres zastrzeżeń do konwencji (ma do tego prawo każdy kraj ratyfikujący), konieczne zmiany w ustawodawstwie, a także rekomendacje do ustawy implementującej, która określa to, co nawet po ratyfikacji pozostaje w gestii poszczególnych państw.

Zespół przyjął propozycję deklaracji do art. 1 konwencji, zgodnie z którą jej postanowienia będą interpretowane zgodnie z „gwarancjami wolności i praw człowieka”, określonymi w polskiej konstytucji.

Jeśli chodzi o rekomendacje dotyczące zmian, które doprowadzą do zgodności polskiego prawa z treścią konwencji, zespół zgodził się, że konieczne jest wprowadzenie „testamentu życia” lub instytucji pełnomocnika podejmującego decyzje w przypadku nastąpienia stanu braku kompetencji ze strony pacjenta. Członkowie zespołu wskazali także na potrzebę doprecyzowania prawa w zakresie definicji eksperymentu terapeutycznego i eksperymentu badawczego.

Zespół jednomyślnie rekomenduje wprowadzenie uregulowań prawnych w zakresie zakazu klonowania reprodukcyjnego, zakazu stosowania tzw. inżynierii genetycznej oraz wprowadzenia odpowiednich regulacji dotyczących zarodka ludzkiego, klonowania terapeutycznego, dawstwa gamet i wspomaganej prokreacji.

Członkowie zespołu jednomyślnie wskazali na potrzebę nowelizacji ustawy transplantacyjnej oraz powołanie stałego organu konsultacyjnego w zakresie bioetyki.

Zespół zgodnie stwierdził, że zagadnienia związane ze wspomaganą prokreacją wymagają regulacji ustawowych, że procedury wspomaganej prokreacji mogą być wykonywane jedynie w ośrodkach, które uzyskały odpowiednią licencję, a działalność tych ośrodków powinna być poddana nadzorowi i kontroli ze strony centralnego podmiotu powołanego na mocy ustawy. Członkowie zespołu opowiedzieli się za zakazem tworzenia zarodka z gamet ludzkich dla celów naukowych, uznali, że należy zakazać ingerencji w linię komórek rozrodczych człowieka, zakazać handlu zarodkami ludzkimi oraz gametami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH