Neumann: zadbamy o sumienie lekarzy oraz sumienie i prawa pacjentów Na zdj. wiceminister zdrowia Sławomir Neumann

Zadbamy o sumienie lekarzy, musimy zadbać też o sumienie pacjentów i ich prawa - powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie klauzuli sumienia.

TK orzekł w środę (7 października), że ograniczenia klauzuli sumienia lekarzy są częściowo niezgodne z konstytucją. Za niekonstytucyjny uznano m.in. obowiązek wskazania innego lekarza czy szpitala przy odmowie świadczenia z powołaniem się na klauzulę. 

Neumann ocenił, że w związku z orzeczeniem TK należy "rozwiązać kwestie praw pacjenta, który teraz może zostać bez pomocy". Powiedział, że resort czeka obecnie na uzasadnienie orzeczenia, by się do niego odnieść i przygotować odpowiednie "rozwiązania prawne". 

Neumann podkreślił, że teraz należy naleźć rozwiązanie, zgodnie z którym ktoś inny wskaże pacjentowi lekarza lub placówkę, którzy udzielają danego świadczenia. Dodał, że należy zastanowić się, czy taką informację pacjent uzyska np. od dyrektora szpitala, ordynatora lub Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Wiceminister zaznaczył, że wcześniej resort musi przeprowadzić analizę prawną orzeczenia TK. - Zadbamy o sumienie lekarzy, musimy zadbać też o sumienie pacjentów i ich prawa, więc takie rozwiązanie musimy znaleźć - dodał. 

Pytany o możliwość powoływania się na wolność sumienia przez farmaceutów, Neumann powiedział, że "jeżeli ktoś wybiera zawód, który jest pewną służbą publiczną to musi rozumieć też konsekwencje wynikające z tego powodu i ograniczenia". 

- Jeśli rozciągniemy prawa człowieka i wolności sumienia na wszystkich, to na końcu ci, którzy mają korzystać z tych usług czy z tych rad innych ludzi, będą słyszeli, że ich wolność i sumienie zabraniają robić cokolwiek - dodał wiceminister. 

Obecnie ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty stanowi, że lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem sytuacji, gdy zwłoka mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki. 

Zgodnie z ustawą, powołując się na klauzulę sumienia i odmawiając wykonania świadczenia, lekarz ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym podmiocie leczniczym oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej. Lekarz wykonujący swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby ma ponadto obowiązek uprzedniego powiadomienia na piśmie przełożonego. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH