Nazwiska skazanych lekarzy publikowane w prasie codziennej. Czy to zbyt surowa kara?

Fakt, że sprawy o błędy lekarskie coraz częściej trafiają na sądowe wokandy, nikogo już nie dziwi, podobnie jak wyroki skazujące dla lekarzy, którzy dopuścili się błędu w sztuce. Może jednak dziwić decyzja Sądu Okręgowego w Częstochowie, który - oprócz kar pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywny - ukarał lekarzy nakazem publikacji wyroków wraz z danymi personalnymi w prasie codziennej.

Sprawa, w której zapadł ten precedensowy wyrok, zaczęła się, jak informowaliśmy wcześniej, wiosną 2004 roku. Do nieprzytomnego Tadeusza K. została wezwana karetka. Ratownicy dowiedzieli się od policjantów, że poszkodowany został uderzony przez kompana i upadł na chodnik.

Karetka zawiozła mężczyznę na izbę przyjęć. Lekarka nie zleciła żadnych badań. Stwierdziła jedynie, że pacjent jest nieprzytomny z powodu upojenia alkoholowego i wysłała go na izbę wytrzeźwień, gdzie mężczyzna spędził kilka godzin przywiązany pasami do łóżka.

Ponieważ nadal był nieprzytomny, odwieziono go do szpitala, gdzie leżał przez kilka godzin nie odzyskując świadomości. Następnie trafił do kolejnej lecznicy, gdzie zdecydowano o przeprowadzeniu szczegółowych badań, które wykryły krwiaka mózgu. Po kilku dniach pobytu w szpitalu pacjent zmarł.

Ku przestrodze

Po dwóch latach do sądu został skierowany akt oskarżenia przeciwko trójce lekarzy – z pogotowia, izby wytrzeźwień i szpitala. Postawiono im zarzuty nieumyślnego narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

Lekarkę dyżurującą w szpitalu (nie odwołała się od wyroku I instancji) skazano na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę, a wyrok podano do publicznej wiadomości w prasie.

Lekarz z izby wytrzeźwień, (odwołanie okazało się nieskuteczne) został ukarany w taki sam sposób. Uwzględniono jedynie częściowo apelację lekarki pogotowia: jej nazwisko nie zostanie podane do publicznej widomości. Utrzymano natomiast resztę kary, czyli sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz grzywnę.

Jak wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl sędzia Bogusław Zając, rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie, sąd zdecydował się na ujawnienie nazwisk lekarzy i publikację wyroku w prasie ku przestrodze.

– Nikt nie przejął się stanem pacjenta. Doszło do poważnych zaniedbań ze strony lekarzy, którzy nie powinni lekceważyć żadnego chorego, nawet jeśli jest nietrzeźwy – mówi sędzia Zając. I podkreśla, że lekarze powinni wykazywać się większą starannością w wykonywaniu zawodu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH