"Nasz Bocian" skarży MZ do WSA za brak danych o skuteczności in vitro Fot. Fotolia

Stowarzyszenie "Nasz Bocian" złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na Ministerstwo Zdrowia ws. nieudostępnienia danych o skuteczności ośrodków uczestniczących w rządowym programie in vitro. Resort zapewnia, że dane były analizowane i zostaną przekazane.

Według przekazanych przez MZ informacji z Rejestru Medycznie Wspomaganej Prokreacji, obecnie w Programie Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013–2016 zarejestrowanych jest 20 tys. 50 par, zakwalifikowanych - 16 tys. 158 par, natomiast w trakcie leczenia - 15 tys. 106 par. Z programu zrezygnowało lub zakończyło w nim udział 580 par. W efekcie 22 tys. 856 przeprowadzonych transferów zarodków potwierdzono 7 tys. 63 ciąże kliniczne oraz 2 tys. 94 urodzeń.

Stowarzyszenie Nasz Bocian chce jednak poznać skuteczność stosowania metody in vitro w poszczególnych ośrodkach. Ministerstwo deklaruje, że pacjenci będą mieli możliwość zapoznać się z danymi na temat skuteczności transferów zarodków przez poszczególne placówki, kiedy zostaną one udostępnione i upublicznione.

Rzecznik resortu Krzysztof Bąk zaznaczył, że MZ nie odmówiło stowarzyszeniu udostępnienia informacji na temat skuteczności leczenia. Wskazał, że stowarzyszenie zwróciło się o procentową skuteczność leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w stosunku do wszystkich cykli (...) wykonanych przez każdego z realizatorów i zakończonych transferem zarodka lub zarodków, przeprowadzonych w okresie od 1 lipca 2013 r. do 1 lutego 2015 r. i zgłoszonych do rejestru.

Bąk podał, że MZ nie przekazało tych danych w związku z koniecznością umożliwienia weryfikacji danych zawartych w rejestrze przez realizatorów. - Weryfikacja została zakończona, a dane zostały zebrane i opracowane. Zostaną one zatem udostępnione stowarzyszeniu - zapowiedział Bąk.

Jak zaznaczył, w przypadku niektórych podmiotów wpływ na skuteczność mierzoną potwierdzeniem ciąży klinicznej ma zarówno liczba przeprowadzanych procedur, struktura wiekowa pacjentek, jak i inne czynniki. W jego ocenie w przypadku mniejszych podmiotów mała liczba udzielanych świadczeń może negatywnie wpłynąć na ocenę ich realizacji, pomimo długoletniego doświadczenia w leczeniu niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Bąk podkreślił, że w ramach realizacji programu osoby zainteresowane uzyskaniem informacji na jego temat mogą zwrócić się do resortu zdrowia oraz skorzystać z dostępnych kanałów informacyjnych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH