- Żaden z celów, jakie przed krajami członkowskimi postawiła deklaracja ONZ "Świat bez narkotyków" z 1998 roku (zahamowanie rozwoju uzależnień i epidemii związanych z nimi chorób oraz redukcja produkcji narkotyków) nie został osiągnięty - powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami, poprzedzającego międzynarodową konferencję ONZ, Katarzyna Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Institute.

Obecny na spotkaniu Daniem Mejia, ekonomista z Uniwersytetu Andyjskiego w Chile, przedstawił wyniki badań dotyczących skuteczności działań antynarkotykowych prowadzonych wspólnie przez USA i Kolumbię w latach 2000-2006 w ramach tzw. Planu Kolumbia. Powiedział, że w tym czasie przeznaczano na ten cel 1,4 mld dolarów rocznie. Powierzchnia upraw koki w Kolumbii spadła o połowę, ale produkcja kokainy obniżyła się zaledwie o 6,5 proc.

W ocenie Mejii zwalczanie obrotu narkotykami jest dużo skuteczniejsze niż zwalczanie ich produkcji. - Jeśli USA o 1 proc. zwiększyłyby budżet Planu Kolumbia z przeznaczeniem na walkę z produkcją, ilość nielegalnych narkotyków zmniejszyłaby się o 50 kg, natomiast przeznaczenie takiej samej kwoty na walkę z obrotem narkotykami spowodowałoby spadek o ok. 1075 kg – powiedział Mejia.

Zdaniem socjologa prof. Ireneusza Krzemińskiego ostatnie badania ankietowe wśród młodzieży wskazują, że polska polityka karania za posiadanie nawet małych ilości narkotyków przynosi pewne efekty. Przytoczył wyniki sondażu CBOS "Młodzież a substancje psychoaktywne" ze stycznia br., wg którego liczba uczniów zażywających narkotyki w ciągu ostatnich pięciu lat spadła. W 2008 r. kontakt z nimi miało 15 proc. uczniów, czyli o 9 punktów proc. mniej niż w 2003 r.

W ocenie Malinowskiej-Sempruch pieniądze na walkę z narkotykami nie są w Polsce wydawane w racjonalny sposób. - Badania pokazują, że większość z tych, którzy kierowani są do aresztów to osoby, które zatrzymywane są za posiadanie małych ilości narkotyków - powiedziała Sempruch.

Kiedy w 2000 r. zaostrzono przepisy w tym względzie założenie było takie, że pomoże to łapać dilerów. Dziesięć lat później okazało się, że tak nie jest.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH