NSZZ Solidarność skarży się na kontrole zwolnień lekarskich przez podmioty zewnętrzne Do prowadzenia kontroli zwolnień lekarskich upoważniony jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Fot. archiwum

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej analizuje przepisy o kontroli zwolnień lekarskich przez podmioty zewnętrzne w imieniu pracodawcy. To efekt zgłaszanych przez Solidarność wątpliwości, dotyczących prawidłowości takich kontroli.

Zarząd Regionu Płockiego NSZZ "Solidarność" przesłał do MRPiPS pismo, adresowane do minister Elżbiety Rafalskiej, z wnioskiem o zmianę rozporządzenia z 27 lipca 1999 r., dotyczącego szczegółowych zasad i trybu kontroli zaświadczeń lekarskich, postulując wprowadzenie zakazu przeprowadzania takich kontroli przez podmioty zewnętrzne, działające w imieniu pracodawcy.

Solidarność argumentuje m.in., że "wynajmowanie, a w szczególności, sposób działania firm zewnętrznych", które na podstawie pełnomocnictwa pracodawcy kontrolują pracowników w trakcie ich zwolnień chorobowych, "narusza konstytucyjną zasadę wolności obywatelskich, ochronę prywatności oraz ładu i spokoju domowego".

Jak powiedział przewodniczący Regionu Płockiego NSZZ "Solidarność" Jerzy Obrębski, pismo do Rafalskiej postulujące zmianę rozporządzenia poprzez wprowadzenie zakazu przeprowadzania kontroli przez podmioty zewnętrzne to wynik docierających do związku niepokojących sygnałów na temat przebiegu tego typu kontroli.

- Jesteśmy inicjatorami tej akcji, ale mamy sygnały z całej Polski. Powstają firmy, które pracodawcy wynajmują, a kontrole zwolnień lekarskich zataczają coraz większe kręgi. Nie mamy oczywiście nic przeciwko temu, żeby kontrolować zasadność tych zwolnień, ale zakres tych kontroli przez firmy zewnętrzne w znaczny sposób wykracza poza normy. To jest problem, który zaczyna się rozrastać. To kwestia kompetencji tych firm zewnętrznych, w tym zakresu kontroli w domu i na przykład zadawanych pytań - powiedział Obrębski. Przypomniał, że do prowadzenia kontroli zwolnień lekarskich upoważniony jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Resort pracy bada sprawę
MRPiPS, odpowiadając na pytania PAP, potwierdziło w piątek (17 lutego), iż do resortu wpłynęło pismo Solidarności w sprawie zmiany rozporządzenia. - "Obecnie trwają analizy przedmiotowego rozporządzenia, w tym praktyki jego stosowania" - podkreśliło biuro prasowe resortu.

Jak poinformowało MRPiPS, w ostatnim czasie dotarło tam również pismo Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ "Solidarność", które zwraca uwagę "na występujące nieprawidłowości przy podejmowaniu czynności kontrolnych uregulowanych przepisami przedmiotowego rozporządzenia". "Do resortu wpływają również sygnały dotyczące przyznania uprawnień do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich płatnikom składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 ubezpieczonych" - zaznaczył resort.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH