
Rzecznik Praw Pacjenta wydał wobec jednego z zakładów opiekuńczo-leczniczych w woj. mazowieckim decyzję stwierdzającą naruszanie zbiorowych praw pacjentów w związku z brakiem zapewnienia właściwej obsady lekarzy. NSA zgodził się z RPP, wyrok jest ostateczny.
Rzecznik Praw Pacjenta wydał decyzję o uznaniu praktyk za naruszające zbiorowe prawa pacjentów w związku z brakiem zapewnienia właściwej obsady lekarzy w podmiocie leczniczym, która monitorowałaby całodobowo stan zdrowia pacjentów, zapewniała ciągłość leczenia oraz nadzorowała proces leczenia. Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 14 listopada br. stanął po stronie Pacjentów i potwierdził decyzję wydaną przez Rzecznika (sygn. akt II OSK 1929/17) - podało w informacji dla mediów Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
Do naruszenia zbiorowych praw pacjentów doszło w podmiocie leczniczym w woj. mazowieckim, prowadzącym zakład opiekuńczo-leczniczy, w którym przebywali pacjenci w wieku starszym z wielochorobowością.
Zastrzeżenia Rzecznika Praw Pacjenta dotyczyły m.in. braku zapewnienia właściwej obsady lekarskiej w tym podmiocie. Podmiot leczniczy nie zapewniał opieki lekarzy w porze nocnej. Zdaniem RPP doszło do naruszenia przez podmiot leczniczy zbiorowego prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych, o którym mowa w art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Podmiot leczniczy nie zgodził się z wydaną decyzją, wnosząc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd nie podzielił stanowiska skarżącego i oddalił skargę. Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem, podmiot leczniczy wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W ostatecznym rozstrzygnięciu Naczelny Sąd Administracyjny nie podzielił zarzutów skarżącego i oddalił przedmiotową skargę. W ustnych motywach orzeczenia wskazano, że z przepisu art. 59 ust. 1 pkt 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ani z przepisów ustawy o działalności leczniczej nie wynika, że podmiot leczniczy nie musi zapewniać opieki lekarskiej przez całą dobę.
NSA przypomniał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy o działalności leczniczej świadczenia zdrowotne to działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania. W tej definicji mieszczą się świadczenia zdrowotne udzielane przez lekarzy i nie można stwierdzić, że zakład opiekuńczo-leczniczy, prowadzący działalność na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej, nie musi zapewnić całodobowych świadczeń zdrowotnych udzielanych przez lekarzy.
Wyrok wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny jest ostateczny.

CZYTAJ TAKŻE
- PN, 20:41 Federacja PZ: ruszył cykl konferencji na temat zmian legislacyjnych
- PN, 20:18 NFZ o budowie zintegrowanego systemu informatycznego Funduszu
- PN, 19:51 MZ o e- skierowaniu: Kieruj się wygodą!
- PN, 18:47 Radiowóz przewiózł do szpitala 6-miesięczne dziecko, dyspozytor nie wysłał karetki. Słusznie?
- PN, 17:55 Dzieci z ADHD leczymy inaczej niż w USA. Obawy wzbudza podawanie leku podobnego do amfetaminy
- PN, 17:41 W sobotę w Warszawie kreatywne spotkania ze sztuką dla chorych na nowotwory
- PN, 16:47 Kraków: od 1 września zakaz palenia węglem i drewnem także w kominkach i ciężkich grillach
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Z roku na rok spada sprawność fizyczna dzieci w Polsce. Czy ten trend można odwrócić?
- 3 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 4 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 5 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
- 6 Ryki: nie wiadomo kiedy szpital wznowi działalność
- 7 Prof. Czauderna: system odszkodowawczy za zdarzenie niepożądane działa wadliwie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych