NSA wypowie się ws. połączenia dwóch szczecińskich szpitali Mimo braku opinii związkowców połączenie szczecińskich szpitali stało się faktem, bo wyrok WSA był nieprawomocny Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Do 2 września marszałek województwa zachodniopomorskiego ma czas na wniesienie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego ws. połączenia dwóch szczecińskich lecznic: Szpitala Zdunowo i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, w Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony.Przeciwko połączeniu są związki zawodowe, radni i politycy PiS. Uważają, że konsolidacja nie rozwiąże problemów finansowych szpitala w Zdunowie, natomiast spowoduje ograniczenie działalności leczniczej i likwidację 70 miejsc pracy. Za połączeniem jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, który przekonuje, że szpital w Zdunowie, mający prawie 15 mln zł rosnącego zadłużenia, zostanie uratowany - informuje Rzeczpospolita.

W styczniu 2017 r. Zarząd Wojewódzki Forum Związków Zawodowych Województwa Zachodniopomorskiego wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie o stwierdzenie nieważności uchwały dot. konsolidacji argumentując, że Sejmik nie przesłał założeń i projektu tej uchwały do zaopiniowania. Z kolei Sejmik wyjaśnił, że przed podjęciem uchwały przeprowadził konsultacje z wszystkimi siedmioma związkami działającymi w obu placówkach, z których część wchodzi w skład FZZ.

Mimo to WSA stwierdził nieważność uchwały, jej projekt nie został bowiem przedłożony do zaopiniowania właściwej reprezentatywnej organizacji związkowej. Takimi organizacjami są „Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz właśnie Forum ZZ.

Mimo braku opinii związkowców połączenie szczecińskich szpitali stało się faktem, bo wyrok WSA jest nieprawomocny.

Jak wskazuje Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, zmieniono strukturę organizacyjną, podjęto decyzje finansowe, a szpital w Zdunowie otrzymał kredyt konsolidacyjny. Wdrożono program dobrowolnych odejść, z którego skorzystało już kilkadziesiąt osób.

Na pytanie, czy można to wszystko cofnąć, odpowie teraz Naczelny Sąd Administracyjny, do którego ma wpłynąć skarga kasacyjna.

Więcej: rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH