NSA ws. refundacji leków dopuszczonych do obrotu, niedostępnych w Polsce NSA oddalił dwie skargi kasacyjne MZ Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Naczelny Sąd Administracyjny na posiedzeniu niejawnym oddalił dwie skargi kasacyjne ministra zdrowia ws. odmowy wyrażenia zgody na refundację leku.

NSA podkreślił, że organy administracji dokonując interpretacji przepisów powinny posługiwać się wykładnią prokonstytucyjną. Taka wykładnia przepisów ustawy o refundacji pozwoli na refundację leku dla chorych chłopców.

Chodzi o dzieci z bardzo rzadką chorobą TRAPS, objawiającą się często nawracającymi stanami zapalnymi. Gorączka sięgająca 41 stopni prowadzi do wyniszczania organizmu. Zdarza się, iż jej atak  przebiega tak gwałtownie, że chore dziecko trafia na intensywną terapię.

Istotą problemu prawnego było to, czy na gruncie ustawy o refundacji (art. 39 ust. 1 ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych) za zgodne z prawem należy uznać stanowisko ministra zdrowia odmawiające zgody na refundację leku dopuszczonego w Polsce do obrotu, lecz niedostępnego na krajowym rynku.

NSA nie uwzględnił stanowiska MZ i oddalił jego skargi kasacyjne. Sąd wskazał, iż nie ma wątpliwości, że na gruncie tych spraw prokonstytucyjna wykładania art. 39 ustawy o refundacji prowadzi do jedynego wniosku, że jako produkt medycznie niezbędny i w Polsce niedostępny, wnioskowany lek może być refundowany w trybie określonym w tym przepisie.

Ponadto Sąd wskazał, iż w procesie wykładni prawa nie należy opierać się wyłącznie na wykładni językowej, ale w oparciu o unormowania art. 30 oraz art. 38 Konstytucji RP należy stosować dyrektywę interpretacyjną, zgodnie z którą wszelkie możliwe wątpliwości co do ochrony życia ludzkiego powinny być rozstrzygane na rzecz tej ochrony - "in dubio pro vita humana"  - w razie wątpliwości (wydaje się wyrok) na korzyść życia ludzkiego.

Wyjście poza te granice oraz  dopuszczenie takiej interpretacji przepisów, która naruszałaby konstytucyjnie gwarantowane prawa i wolności obywatelskie oraz pozostawałaby w sprzeczności z normami konstytucyjnymi, nie może być, zdaniem Sądu, akceptowane w państwie prawa.

Wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego są prawomocne.

Więcej: www.rpo.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH