NSA: oferty ws. umów na świadczenia zdrowotne to informacja publiczna

Oferty składane w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej są informacją publiczną i jako takie powinny być udostępniane - orzekł w piątek (5 kwietnia) NSA. Nie przekazuje się tylko danych, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.

Chodzi o postępowania prowadzone przez Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie, który przeprowadzał konkurs ofert na różne usługi. Po zakończeniu postępowań jeden z oferentów, szpital z Rabki-Zdrój, wnioskował o sporządzenie kserokopii wszystkich propozycji złożonych w poszczególnych postępowaniach - chciał zobaczyć, na jakiej podstawie jego konkurenci zostali wybrani.

Za każdym razem dyrektor krakowskiego oddziału NFZ odmawiał przekazania dokumentów. Twierdził m.in., że oferty te nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej i z tego powodu nie muszą być w jej trybie udostępniane. Według niego wnioskowane oferty sporządzone zostały przez jednostki niepubliczne, niepełniące funkcji publicznych i dlatego nie znalazł podstaw do ich przekazania. Dodał przy tym, że nawet gdyby uznać, iż były one informacją publiczną, to przecież dostęp do nich i tak byłby ograniczony np. ze względu na konieczność ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa.

Szpital z Rabki zaskarżył wszystkie decyzje dyrektora do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Sąd uwzględnił jego skargi. Uzasadniając wyroki podkreślił, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem "znaczenie ma nie to, czy dokument został sporządzony przez funkcjonariusza publicznego, lecz przede wszystkim to czy zawiera on informację publiczną".

Zdaniem krakowskiego WSA oznacza to, że informacją publiczną są nie tylko dokumenty stworzone bezpośrednio przez urząd, ale też takie, których używa on do zrealizowania powierzonych mu prawem zadań. Zadaniem takim jest wyłonienie jednostek świadczących opiekę zdrowotną, dlatego - według sądu - zgromadzone w ramach konkursu oferty nie mogą być traktowane jako niedotyczące spraw publicznych i powinny być udostępnione.

- Każda procedura tocząca się przed organami państwa w szczególności prowadząca do rozdysponowania środków publicznych - nawet taka, która kończy się zawarciem umowy - ma charakter postępowania w sprawie publicznej, a podmiot decydujący się na udział w takiej procedurze musi liczyć się z tym, że podawane przez niego informacje będą objęte zakresem sprawy o charakterze publicznym - podkreślił WSA. Dodał przy tym, że środki, którymi NFZ w tym zakresie dysponuje, są znaczące - stanowią ok. 20-25 proc. rocznego budżetu państwa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH