NSA: odmowa skierowania do sanatorium przez NFZ podlega skardze

Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich ws. dopuszczalności zaskarżenia potwierdzenia lub odmowy potwierdzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

NSA stwierdził, że potwierdzenie skierowania na leczenie uzdrowiskowe jest czynnością z zakresu administracji publicznej podlegającą kontroli sądu administracyjnego, natomiast odmowa potwierdzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe nie jest taką czynnością i powinna mieć formę decyzji administracyjnej (sygn. akt II GPS 2/13).

Do tej pory sądy administracyjne orzekały na niekorzyść obywateli, stwierdzając, że odmowa skierowania do sanatorium nie podlega w ogóle skardze.
Rzecznik stwierdził, że taka praktyka działania sądów prowadzi do naruszenia konstytucyjnego prawa obywateli do ochrony własnego zdrowia.

- Od jednostronnego działania dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ zależy, czy uprawniony podmiot skorzysta z przysługującego mu leczenia uzdrowiskowego - podkreślił RPO. W jego ocenie sądy nie powinny odrzucać tego typu skarg, ale rozpoznawać je merytorycznie, dając obywatelowi odpowiedź, czy działanie organu wykonawczego funduszu było słuszne. Tylko wtedy będzie miał on zapewnione prawo do sądu.


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH