NSA: niewidomy musi ponownie stawić się przed komisją lekarską

Niewidomy z I grupą inwalidzką musi ponownie stawić się przed komisją lekarską, aby otrzymać nową legitymację potwierdzającą status i uprawnienia - uznał Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie niewidomego, któremu stołeczny zespół ds. orzekania o niepełnosprawności odmówił wydania legitymacji.

Mężczyzna miał orzeczenie z 1986 r. o zaliczeniu go do I grupy inwalidzkiej. Wyjaśniono mu jednak, że nowej legitymacji nie otrzyma, ponieważ - zgodnie z przepisami regulującymi tryb wydawania legitymacji - nie może on być uznany za osobę niepełnosprawną. Aby uzyskać taki dokument, musi mieć orzeczenie miejskiego bądź powiatowego zespołu ds. orzekania - informuje gazetaprawna.pl

Niewidomy skierował sprawę do sądu. Podkreślił, że na podstawie ustawy z 27 września 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoby, które przed 1998 r. zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów, są uznawane za osoby niepełnosprawne w rozumieniu obecnej ustawy.

Warszawski sąd nie podzielił tych argumentów, uznając, że mężczyzna nie może otrzymać legitymacji na podstawie starego orzeczenia. Sytuacja zmieniła się z początkiem 2010 r., kiedy zmieniono przepisy wykonawcze w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności i wykreślono z nich organy, które w przeszłości orzekały o niepełnosprawności.

Niewidomemu nie pomogła też skarga do NSA. Sędzia Anna Lech wskazała, że niewidomy powinien ponownie udać się na komisję, aby otrzymać potwierdzenie swojej niepełnosprawności (wyrok NSA z 14 lutego 2014 r., sygn. akt I OSK 1863/12).

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH