NSA: do odmowy leczenia za granicą nie wystarczy to, że dana procedura dostępna jest w kraju

NSA wydał ważny wyrok. Nie tylko potwierdził prawo pacjentów do leczenia za granicą za pieniądze Funduszu, jeżeli do konkretnej terapii nie ma dostępu w Polsce. Wskazał przy tym, że Fundusz musi rzetelnie sprawdzić, czy dane badanie przeprowadza się w kraju i czy rzeczywiście przyczynia się ono do poprawy stanu zdrowia.

- Naczelny Sąd Administracyjny nie zatrzymał się na kwestiach proceduralnych, ale wprost powiedział, że art. 26 ustawy o świadczeniach powinien być interpretowany inaczej, niż wskazuje w decyzji NFZ.  Samo to, że coś się przeprowadza w kraju, nie wystarcza. To coś musi realnie przyczyniać się do poprawy stanu zdrowia pacjenta - mówi dla Dziennika Gazety Prawnej Natalia Łojko z kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, która prowadziła sprawę.

Chodziło o dwunastoletniego chłopca chorującego na padaczkę. Leczenie farmakologiczne nie przyniosło zadowalającego rezultatu. Dwa lata temu lekarka zajmująca się chłopcem poleciła skontaktowanie się z niemieckim ośrodkiem neurologicznym, który specjalizuje się w leczeniu epilepsji. Jej zdaniem w Polsce wyczerpały się wszelkie możliwości leczenia.

Niemieccy specjaliści, po zapoznaniu się z wynikami badań, podejrzewali dysplazję mózgu, której objawem jest padaczka. Zaproponowali operacyjne usunięcie ognisk padaczkowych z mózgu, jednak niezbędne do tego było wykonanie specjalnych diagnostycznych badań.

Lekarze potrzebowali badania EEG w trakcie napadu. U nas termin badania wyznacza szpital, a pacjent raczej nie zaplanuje ataku choroby naprzód. Do operacji niezbędne było także wykonanie rezonansu aparatem o wysokiej rozdzielczości, by dokładnie zlokalizować ogniska padaczki.

NFZ wskazał trzy takie aparaty w kraju, ale problem w tym, że w prywatnych klinikach. W konsekwencji Fundusz odmówił sfinansowania wyjazdu.

W wyroku NSA podkreślił, że Fundusz musi przeprowadzić rzetelne postępowanie w celu sprawdzenia, czy dane badanie przeprowadza się w kraju. Do tego musi patrzeć na świadczenie, jako na całość, także na to, czy rzeczywiście przyczynia się do poprawy stanu zdrowia. Nie wystarczy zatem stwierdzenie, że w kraju jest specjalistyczna aparatura.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH