
Na stronie NRPiP opublikowane zostało stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z 9 lipca br. w sprawie zmian legislacyjnych w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego wprowadzonych przez Ministra Zdrowia.
Jak czytamy, Naczelna Rada wyraża stanowczy sprzeciw wobec zapisów § 12 ust.1 pkt. 2 i pkt. 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, Dz. U. z 2019 r. poz. 1213 (dalej: r.sz.o.r.), oraz publicznego przyzwolenia na łamanie prawa i wprowadzanie na inne oddziały szpitalne, niż szpitalny oddział ratunkowy - ratownika medycznego jako osoby mającej zastąpić zawód pielęgniarki.
NRPiP przypomina, że zawód pielęgniarki i zawód ratownika medycznego to dwa różne zawody, których status i kompetencje zostały odmiennie uregulowane. Traktowanie tych dwóch zawodów zamiennie jest systemowym i merytorycznym błędem.
Rada ocenia, że przyjęty akt wykonawczy w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego zawiera zapisy nieadekwatne do dotychczas wypracowanego stanu prawnego, które naruszają fundamentalną zasadę budowania systemu udzielania świadczeń zdrowotnych opartego na wskazaniach aktualnej wiedzy medycznej, podziale kompetencji, bezpieczeństwie zdrowotnym pacjenta, należytej staranności oraz poszanowaniu praw pacjenta.
W uzasadnieniu stanowiska NRPiP zwraca uwagę, że "wypracowany status zawodowy pielęgniarki, w tym pielęgniarki systemu oraz ratownika medycznego wyraźnie wskazuje, iż uprawnienia pielęgniarki systemu mogą uzyskać tylko osoby mające wcześniej wykształcenie pielęgniarskie, uzyskujące dodatkowe kwalifikacje w ramach specjalizacji". Muszą także wykazać określony staż pracy.
Tytuł ratownika medycznego uzyskuje natomiast co do zasady osoba bez wcześniejszego przygotowania medycznego, do pracy na szpitalnym oddziale ratunkowym nie potrzebuje specjalizacji.
Zdaniem autorów stanowiska zapisy rozporządzenia ministra zdrowia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego "zostały wydane z naruszeniem konstytucyjnej podstawy - upoważnienia ustawowego dla ministra zdrowia".
"Pielęgniarka systemu ma zdecydowanie szerszy zakres kwalifikacji zawodowych i umiejętności oraz zdecydowanie szersze uprawnienia do wykonywania świadczeń samodzielnych bez zlecenia lekarskiego i sprawowania całościowej opieki nad pacjentem w szpitalnym oddziale ratunkowym. Nadzór i kierownictwo nad wykonywaniem zawodu pielęgniarki w oddziale szpitalnym może sprawować tylko pielęgniarka oddziałowa, co już wielokrotnie potwierdzono w judykaturze" - wskazuje w stanowisku NRPiP.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 09:10 Chełm: powstała rada wsparcia budowy hospicjum w Nowinach
- 08:50 Przeciwnicy szczepionek triumfują? To efekt tego, że działają w zorganizowany sposób...
- 08:25 Brak lekarzy? Szumowski: nie odstajemy znacząco od średniej europejskiej
- 08:01 Badania: farbowanie i prostowanie włosów zwiększa ryzyko raka piersi?
- 07:31 Poznań: rusza kolejny transport pomocy humanitarnej dla Afganistanu
- 05:59 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- ND, 19:16 Na ochronę zdrowia trzeba patrzeć z perspektywy zarządzania państwem
- 1 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- 2 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 3 TVN24: Karczewski zarobił ponad 400 tys. zł za dyżury w szpitalu. Był na bezpłatnym urlopie
- 4 Prezes NFZ: sięgajmy po narzędzia gwarantujące racjonalne wydawanie pieniędzy
- 5 Polacy wyznaczają standardy w telerehabilitacji pacjentów kardiologicznych
- 6 Seminarium: program szczepień ochronnych dla dzieci - ocena i perspektywy
- 7 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych