NRL zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenie ws. badania kierowców?

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się z apelem do ministra zdrowia o pilną nowelizację rozporządzenia z 7 stycznia 2004 roku ws. badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zdaniem Prezydium NRL rozporządzenie to w swoim obecnym kształcie narusza zasadę poprawnej legislacji wywodzoną z art. 2 Konstytucji RP. - Szczególnie rażące z punktu widzenia zasad techniki prawodawczej są przepisy załącznika 4a ust. 2 oraz załącznika 4b ust. 4 przedmiotowego rozporządzenia - czytamy w stanowisku.

Zgodnie z tymi przepisami lekarz, który podczas wykonywania zawodu stwierdził u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy przypadek wystąpienia epizodu ciężkiej hipoglikemii, albo przypadek wystąpienia napadu o symptomatologii padaczkowej lub podejrzenie albo istnienie padaczki, niezależnie od okoliczności, powinien niezwłocznie powiadomić organ wydający prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych tej osoby do kierowania pojazdami.

Według  NRL jest to niedopuszczalne nałożenie obowiązku na lekarzy przez akt niższego rzędu niż ustawa.

Dodatkowo przepis ten jest sprzeczny z nakazem zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu (tajemnicy lekarskiej), sformułowanym w ustawie z 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty i może spowodować ukrywanie przez pacjentów ww. dolegliwości, a tym samym stworzyć zagrożenie dla ich zdrowia.

Mając na względzie, że obowiązujący akt wykonawczy stwarza olbrzymie trudności w stosowaniu w praktyce i wywołuje poważne zaniepokojenie środowiska lekarskiego, utrzymanie przez ministra zdrowia wadliwych przepisów w mocy zmusi Naczelną Radę Lekarską do zaskarżenia ich do Trybunału Konstytucyjnego, jako niezgodnych z art. 2 oraz art. 92 ust. 1 Konstytucji RP - czytamy w komunikacie.

Więcej: http://www.nil.org.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH