NRL ws. stosowania przez lekarzy procedury "Niebieska Karta"

W czwartek (10 sierpnia) prezes NRL, dr Maciej Hamankiewicz w liście skierowanym do Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka zwrócił się do niego z prośbą o doprecyzowanie procedury "Niebieska Karta", w kontekście nowego zadania, jakie spada na lekarza.

Pismo prezesa Hamankiewicza było odpowiedzią na wcześniejszy list rzecznika dotyczący prawnego obowiązku wszczynania przez lekarzy procedury "Niebieska Karta” przy każdym podejrzeniu o możliwości istnienia przemocy w rodzinie.

W liście Hamankiewicz zaznaczył, że środowisko lekarskie dostrzega problem konieczności przeciwdziałania przemocy stosowanej zarówno wobec najmłodszych pacjentów, jak i wśród dorosłych.

Prezes NIL przyznał również, że niezwykle pozytywny jest fakt, że przedstawiciele oświaty i ochrony zdrowia, którzy nie byli dotychczas włączeni w realizację procedury "Niebieska Karta" oraz przedstawiciele gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, którzy wykonywali te zadania nieformalnie - teraz należą do podmiotów objętych regulacją.

W jego ocenie jasno określony plan pomocy, w którym biorą udział wszystkie instytucje jednocześnie, zwiększa szansa na pozytywne rozwiązanie problemu.

Dla środowiska lekarskiego ważne jest jednak, aby "Niebieska karta” została też uporządkowaną w kontekście nowego zadania dla lekarza w czasie przeznaczonym na leczenie.

Maciej Hamankiewicz podkreśla, że wspomniana procedura nakłada na lekarzy bardzo czasochłonne obowiązki, a nie wyjaśnia, co np. zrobić, jeśli lekarz przeznaczy na obdukcję 40 minut i czy powinien to zrobić poza kolejnością przyjmowania innych pacjentów. Do dzisiaj nie została także wyjaśniona kwestia finansowania pracy lekarza wykonywanej w ramach procedury.

Z tego powodu prezes NRL mając na uwadze zaangażowanie rzecznika w dobro dzieci, zwrócił się do niego z prośbą o podjęcie działań mających na celu doprecyzowanie procedury "Niebieska Karta” w tym zakresie i wsparcie stanowiska samorządu.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH