NRL ws. projektu założeń do ustawy o biegłych sądowych

Naczelna Rada Lekarska po rozpatrzeniu projektu założeń do ustawy o biegłych sądowych uznała, że obecna regulacja prawna wymaga interwencji ustawowej. Zdaniem samorządu, obowiązujące przepisy pochodzą z minionej epoki i nie odpowiadają roli, jaką w procesie stosowania prawa należy przypisać biegłemu sądowemu.

Naczelna Rada Lekarska zgadza się z opinią Ministerstwa Sprawiedliwości, że zasady powoływania, tryb pracy i kwestie wynagradzania biegłych sądowych powinny być uregulowane w jednym akcie prawnym rangi ustawowej.

Zdaniem samorządu lekarskiego, punktem wyjścia przy tworzeniu powyższej ustawy powinno być jednak założenie, że tylko opinia sporządzona przez biegłego posiadającego wysokie kwalifikacje, duże doświadczenie zawodowe i autorytet w środowisku medycznym jest gwarancją, że wydane na podstawie takiej opinii orzeczenie będzie sprawiedliwie rozstrzygało spór sądowy.

Z  treści projektu wynika, że wynagrodzenie biegłego z zakresu medycyny ma mieć charakter ryczałtowy, ponieważ jego praca ma "rutynowy i powtarzalny" charakter. Samorząd lekarski nie może się zgodzić z takim sposobem wynagradzania lekarzy, ponieważ praca biegłych sądowych z zakresu medycyny nie może być traktowana jako rutynowa czy powtarzalna.

"Praca biegłego sądowego z zakresu medycyny jest pracą ekspercką, tak samo jak praca biegłych z pozostałych dziedzin nauki" - twierdzi prezes NRL, Maciej Hamankiewicz. Z tego też powodu powinna być, jego zdaniem, wynagradzana zgodnie z poczynionym przez lekarza nakładem i czasem pracy.

Naczelna Rada Lekarska uważa również, że prezes sądu okręgowego powinien obligatoryjnie zasięgać opinii samorządu zawodowego o kandydacie na biegłego sądowego, a nie tylko w razie wątpliwości. Biegłymi sądowymi nie powinni być ustanawiani lekarze ukarani przez sąd lekarski za naruszenie zasad etyki lekarskiej lub naruszenie przepisów o wykonywaniu zawodu lekarza. Celowe jest również sprawdzenie przed powołaniem biegłego, czy realizuje on obowiązkowe dla lekarzy szkolenie zawodowe i uzyskuje wymagane przez przepisy punkty edukacyjne.

Więcej: www.nil.org.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH