NRL wnioskuje do TK o zbadanie zmiany przepisów dot. tajemnicy lekarskiej Zdaniem NRL regulacje te ograniczają prawa pacjenta do prywatności Fot. Archiwum

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz złożył w piątek (28 października) do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów, które przewidują, że dysponentem tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta są jego najbliżsi - podała NRL.

Przepisy weszły w życie w sierpniu, na mocy nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Ustawa ta dotyczyła głównie transparentności procesów karnych m.in. kwestii jawności rozpraw, ale zawierała także istotną zmianę dotyczącą zakresu tajemnicy lekarskiej.

Autorzy regulacji wskazywali że przyznanie bliskim np. prawa wglądu do dokumentacji osoby zmarłej umożliwi im poznanie całokształtu okoliczności związanych ze stanem zdrowia i może poprzedzać decyzję o złożeniu zawiadomienia o przestępstwie. Sprzeciw wobec tych zmian wyrażał - i go podtrzymuje - samorząd lekarski.

NRL jeszcze na etapie prac legislacyjnych wskazywała, że rozwiązanie uprawniające każdą osobę bliską do dostępu do informacji objętych tajemnicą lekarską, jest zbyt daleko idące i podważa szczególną ochronę należną informacjom dotyczącym zdrowia pacjenta. Naczelna Rada Lekarska podkreślała, że pacjent niejednokrotnie właśnie przed osobami najbliższymi chce zachować w tajemnicy pewne informacje dotyczące swego stanu zdrowia, w szczególności informacje o charakterze intymnym.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował w lipcu pismo do lekarzy i lekarzy dentystów, w którym wskazał, że ustawa obliguje ich do ujawnienia na żądanie osoby bliskiej pacjentowi, który zmarł, informacji objętych tajemnicą lekarską także w sytuacji, gdy pacjent za życia wyrazi wolę, aby tym osobom informacji objętych tajemnicą lekarską nie ujawniać. Zaznaczał, że krąg osób bliskich jest szeroki i obejmuje w myśl ustawy: małżonka, krewnego lub powinowatego do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciela ustawowego, osobę pozostającą we wspólnym pożyciu lub osobę wskazaną przez pacjenta.

Prezes NRL w lipcu wystąpił do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, by zbadał zmiany dotyczące tajemnicy lekarskiej i rozważył wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Ostatecznie, jak poinformowała PAP w piątek rzeczniczka NRL Katarzyna Strzałkowska, prezes NRL 28 października złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów "ograniczających ochronę tajemnicy lekarskiej oraz uniemożliwiających pacjentowi decydowanie o osobach uprawnionych do dostępu do tajemnicy lekarskiej po jego śmierci".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH