NRL uderza do rektora UJ po wypowiedziach prof. Jana Hartmana nt. Kodeksu Etyki Lekarskiej

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował list do prof. Wojciecha Nowaka, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego "jako wielkiego autorytetu w dziedzinie nauki i kultury", w związku z wypowiedziami prof. Jana Hartmana dotyczącymi Kodeksu Etyki Lekarskiej.

W liście skierowanym do rektora czytamy: „ Z niebywałym zażenowaniem i zaniepokojeniem odbieram sarkastyczne i uwłaczające godności wszystkich lekarzy w Polsce opinie Prof. Jana Hartmana (...) Profesor w ironiczny, a momentami wręcz wulgarny sposób, odnosi się do zapisów Kodeksu Etyki Lekarskiej, jednej z największych grup zawodowych w Polsce o tak szczególnym znaczeniu zaufania społecznego”.

Prezes NRL, Hamankiewicz podkreśla również, że lekarzy nie boli krytyka, ponieważ są otwarci na zmiany i doprecyzowywanie najróżniejszych przepisów, które regulują pracę lekarzy, ale bolą wypowiedzi w formie uwłaczającej godności zawodu i tysięcy wspaniale pracujących lekarz.

Hamankiewicz podkreśla, że pragnie zaprotestować właśnie przeciwko "komentarzom uwłaczającym nie tylko lekarzom, ale także dziedzinie nauki, którą Profesor Hartman reprezentuje".

Naczelna Rada Lekarska przypomina, że "sprawując pieczę nad zawodem lekarza i lekarza dentysty w Polsce jest świadoma, że należy dyskutować o doprecyzowaniu wiele przepisów i zasad dotyczących zawodu, eliminować zdarzenia niepożądane i błędy, które się zdarzają w praktyce lekarskiej, nadal pracować nad poprawą komunikacji między pacjentami i lekarzami w celu zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów"

"Jednakże apeluję do rektora UJ o reakcję na wypowiedzi jednego z podwładnych, który w opinii tylu autorytetów naukowych, godzi także w renomę uczelni" - pisze prezes Hamankiewicz.

Profesor bioetyki na Uniwersytecie Jagiellońskim Jan Hartman spotkał się z reakcją NRL po swoich krytycznych wypowiedziach na temat Kodeksu Etyki Lekarskiej, jakie padły podczas niedawnego spotkania ministra zdrowia z lekarzami. Swoje opinie profesor wypowiedział też publicznie - w mediach.

Zdaniem etyka, "środowisko lekarskie nie zdobyło się na napisanie od nowa i na poważnie kodeksu etycznego na miarę współczesnych standardów bioetycznych". Jak uważa profesor, w polskiej medycynie panuje kult Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Etyk wypowiadając swoje uwagi dla mediów zdecydował się na stwierdzenie, że KEL opublikowany w najnowszej wersji w 2004 roku jest "mieszaniną mowy-trawy oraz ekspresji różnych korporacyjnych fobii".

Więcej: www.nil.org.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH