NRL: szpitale psychiatryczne nie mogą zastępować więzień

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej krytycznie oceniło rozwiązania, o których mowa w projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, w zakresie w jakim przewidują możliwość umieszczenia osoby skazanej, odbywającej karę pozbawienia wolności, przejawiającej zaburzenia osobowości, w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym w celu uniknięcia poważnego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia innych osób.

"Nie budzi wątpliwości, że państwo musi wprowadzać środki ochrony społeczeństwa przed szczególnie niebezpiecznymi przestępcami, w stosunku do których istnieje duże ryzyko, że po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności dopuszczą się ponownie ciężkiego przestępstwa" - zwraca uwagę NRL.

Dodaje jednak: "Samorząd zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów stoi jednak na stanowisku, że zadaniem szpitali psychiatrycznych jest leczenie nie zaś zastępowanie wymiaru sprawiedliwości w realizowaniu jego podstawowych celów i zdań, w tym izolacji społecznej niebezpiecznych jednostek. Problem co robić ze sprawcami poważnych przestępstw po odbyciu przez nich kary nie jest problemem leczniczym. Mając na uwadze zupełnie inne cele jakie przyświecają izolacji niebezpiecznych jednostek, prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej sprzeciwia się wprowadzeniu możliwości umieszczenia sprawców poważnych przestępstw w szpitalach psychiatrycznych".

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH