NRL: skarga do GIODO na internetowe rankingi lekarzy

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych ze skargą na niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych działanie administratorów serwisów internetowych rankinglekarzy.pl oraz ZnanyLekarz.pl.

W skardze do GIODO Maciej Hamankiewicz podkreśla, że podmioty te przetwarzają dane osobowe lekarzy i lekarzy dentystów bez podstawy prawnej oraz z naruszeniem obowiązków informacyjnych, o których mowa w ustawie o ochronie danych osobowych.

W związku z tym prezes NRL wniósł o nakazanie spółkom administratorom ww. serwisów internetowych usunięcie uchybień w procesie przetwarzania danych osobowych poprzez m.in. usunięcie danych lekarzy, lekarzy dentystów przetwarzanych i udostępnianych na tych serwisach bez uzyskania zgody osób zainteresowanych;

W skardze do GIODO  NRL podkreśla, że podmioty prowadzące ww. strony internetowe są administratorami danych osobowych udostępnianych na tych stronach i jako tacy odpowiadają za przetwarzanie tych danych zgodnie z przepisami prawa.

Prezes NRL wskazuje również, że jedyną przesłanką, której spełnienie uczyniłoby dopuszczalnym przetwarzanie danych osobowych lekarzy i lekarzy dentystów na tych stronach internetowych jest zgoda zainteresowanych osób.

W sytuacji, gdy profile lekarzy, lekarzy dentystów zawierające ich dane osobowe powstają na tych portalach bez zgody, a nawet wiedzy osób zainteresowanych, działalność administratorów takich stron internetowych należy uznać za niezgodną z prawem.

Więcej: http://www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH