NRL prosi RPP o działania ws. badań lekarskich kierowców

Prezes NRL wystosował pismo do Rzecznika Praw Pacjenta Krystyny Barbary Kozłowskiej z prośbą o wystąpienie do ministra zdrowia z wnioskiem o pilną nowelizację rozporządzenia ws. badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.

Jak informuje Naczelna Rada Lekarska 9 stycznia br. nadeszła odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia na wcześnieszy apel lekarzy. Resort nie zgodził się na nowelizację.

Według załącznika do rozporządzenia ws. badań lekarskich kierowców, lekarz, który stwierdził u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy przypadek wystąpienia epizodu ciężkiej hipoglikemii, albo przypadek wystąpienia napadu o symptomatologii padaczkowej lub podejrzenie albo istnienie padaczki, niezależnie od okoliczności powinien niezwłocznie powiadomić organ wydający prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych tej osoby do kierowania pojazdami.

Według prezydium NRL przepis ten jest sprzeczny z nakazem zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu (tajemnicy lekarskiej), sformułowanym w ustawie z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty i może spowodować ukrywanie przez pacjentów ww. dolegliwości, a tym samym stworzyć zagrożenie dla ich zdrowia.

Z kolei w opinii resortu ustawa nie narusza tajemnicy lekarskiej, a nawet gdyby przyjąć stanowisko NRL, to z obowiązku dochowania tajemnicy zwalnia art.40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Sprawą zajmuje się też - z inicjatywy NRL - Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH