NRL postuluje wyodrębnienie oddzielnego systemu logowania do wystawiania e-zwolnień NRL: Czynnościami związanymi z wystawieniem e-zwolnienia lekarskiego powinien móc zajmować się personel wspierający lekarzy. Fot. archiwum

Naczelna Rada Lekarska wystosowała w czwartek (22 marca) apel do MRPiPS o wyodrębnienie oddzielnego systemu logowania w ramach Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), umożliwiającego wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich.

NRL wskazała, że elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawiane są aktualnie przez lekarzy po zalogowaniu się na indywidualny profil działający w ramach PUE ZUS, który oprócz funkcji wystawiania e-ZLA pozwala na dostęp do pozostałych danych lekarza zgromadzonych w PUE ZUS, w tym indywidualnych danych o składkach czy świadczeniach z ubezpieczeń społecznych.

"Konstrukcja działania PUE ZUS w aktualnym stanie uniemożliwia cedowanie przez lekarzy i lekarzy dentystów obowiązków technicznych związanych z wystawieniem e-ZLA na inne upoważnione osoby" - oceniła Rada.

Tymczasem - napisano w apelu - dotychczasowa praktyka wystawiania zwolnień lekarskich, występująca zarówno w przypadku lekarzy działających w ramach podmiotów leczniczych jak i praktyk lekarskich, wskazuje na to, że czynnościami związanymi z wystawieniem zwolnienia lekarskiego lub uzupełnieniem danych pacjenta zajmował się niejednokrotnie personel wspierający lekarzy.

"Utrzymanie możliwości wspierania lekarzy poprzez przejęcie części biurokratycznych obowiązków jest nadal pożądane, zważywszy na ogromną ilość wystawianych zwolnień lekarskich" - oceniła NRL.

Zwolnienia elektroniczne będą od 1 lipca br. jedyną obowiązującą formą zwolnienia. Do tej pory lekarz miał wybór między wystawieniem tradycyjnego, papierowego zwolnienia a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego.

NRL wyrażała w przeszłości sceptycyzm co do obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich jedynie w formie elektronicznej. Na początku lutego NRL zaapelowała do ministrów zdrowia oraz rodziny i pracy o niewprowadzanie obowiązku wystawiania e-zwolnień.

Rada wskazywała m.in. na trudności w korzystaniu z tego systemu przez lekarzy w wieku emerytalnym; kłopoty na terenach bez dostępu do internetu oraz kwestie wystawiania e-zwolnień w czasie wizyt w domu pacjenta. NRL podnosiła ponadto, że problemy z wystawianiem e-ZLA mogą się pojawić w przypadku awarii sieci. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało, aby obie formy wystawiania zwolnień lekarskich funkcjonowały równolegle.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że wprowadzenie e-zwolnień ma usprawnić i uprościć czynności związane z wystawianiem zaświadczeń.

"Dzięki funkcjom udostępnionym lekarzom w systemie ZUS proces wystawienia zaświadczeń lekarskich został zoptymalizowany. W szczególności dotyczy to konieczności wystawienia zwolnienia pacjentowi, który jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy i zobowiązany do poinformowania każdego z nich o niezdolności do pracy" - wskazywał resort.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH