NRL o umorzeniu postępowania przez TK ws. konkursów na świadczenia

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował list do lekarzy i lekarzy dentystów, w którym poinformował, że 25 czerwca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie z wniosku NRL w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją i ustawami przepisów regulujących konkursy na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

W liście prezesa Macieja Hamankiewicza opublikowanym w czwartek (17 lipca) czytamy:

"Przypominam, że we wniosku kwestionowaliśmy zasadę, że odwołania od decyzji dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w sprawach konkursów ofert są rozpatrywane w ramach wewnętrznej struktury NFZ, a nie przez niezależny organ zewnętrzny. Zgłosiliśmy również zastrzeżenia do zarządzeń Prezesa NFZ, zarzucając między innymi stosowanie niedozwolonych kryteriów oceny ofert tj. punktów ujemnych za negatywny wynik kontroli przeprowadzonej rok przed konkursem, ponieważ kryterium to w sposób nieuzasadniony preferuje nowych świadczeniodawców (…)”.

Trybunał uzasadnił decyzję o umorzeniu postępowania brakiem po stronie NRL tzw. legitymacji do złożenia wniosku.

W ocenie większości sędziów zaskarżone przepisy dotyczą ”świadczeniodawców”, a nie ”lekarzy” i z tej przyczyny nie mogą być zaskarżone  przez NRL. Podkreślenia wymaga jednak, że zdanie odrębne zgłosiła przewodnicząca składu orzekającego sędzia Teresa Liszcz, która uznała, że Naczelna Rada Lekarska ma w tej sprawie legitymację do zaskarżenia przepisów.

”Zapewniam jednak, że omawiane orzeczenie Trybunału nie wpłynie na zaangażowanie samorządu lekarskiego w obronę interesów lekarzy, którzy w ramach wykonywania zawodu realizują świadczenia w oparciu o środki z Narodowego Funduszu Zdrowia" - napisał Maciej Hamankiewicz.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH