NRL o tajemnicy lekarskiej

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z połączonymi wnioskami Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego zwróciło uwagę w przyjętym stanowisku, że tajemnica zawodowa jest jednym z fundamentów, na których bazuje wykonywanie zawodu lekarza.

”Istnienie prawnego i etycznego obowiązku zachowania w tajemnicy informacji związanych z leczeniem buduje niezbędne w procesie leczniczym zaufanie między pacjentem a lekarzem” - czytamy w przyjętym 8 lutego stanowisku, które opublikowane zostało w poniedziałek (11 lutego).

Prezydium NRL uznało, że brak wyłączenia grupy zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów z regulacji prawnych zezwalających na przeprowadzenie kontroli operacyjnej prowadzi do naruszenia praw pacjenta gwarantowanych przez Konstytucję oraz Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Przyjęto również stanowisko w sprawie autopoprawki do poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie. Uznano, że aktualne pozostaje stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej nr 16/12/VI z dnia 14 grudnia 2012 r. dotyczące ww. projektu ustawy.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH