W piątek, 20 września Naczelna Rada Lekarska wypracowała stanowisko w sprawie projektowanych zmian ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz trybu prac legislacyjnych nad tą ustawą.

W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęty sposób prowadzenia prac legislacyjnych nad ww. ustawą jest niedopuszczalny.

Okazuje się, że w projekcie ustawy przesłanym NRL do zaopiniowania w ramach konsultacji społecznych nie było zapisów dotyczących jawności ofert składanych przez świadczeniodawców, nie było również planowane uregulowanie zasad prowadzenia kontroli świadczeniodawców przez NFZ.

Zapisy dotyczące wspomnianych kwestii pojawiły się w projekcie ustawy dopiero po zakończeniu konsultacji społecznych co zdaniem samorządu lekarskiego jest naganne.

Jednocześnie mając na uwadze doniosłość projektowanych przepisów, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w uzupełnieniu swojego stanowiska nr 55/13/VI-P z dnia 2 sierpnia 2013 r. przedstawia dodatkowe uwagi do projektu ustawy.

Prezydium NRL m.in. zwróciło uwagę na konieczność  wprowadzenie jak największej jawności ofert składanych w toku postępowania o zawarcie umowy z NFZ.

Więcej: www.nil.org.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH