NRL: lekarze zatrudnieni w NFZ też ponoszą odpowiedzialność

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz przypomina lekarzom i lekarzom dentystom, że ci, którzy zatrudnieni są w NFZ w zakresie czynności wykonywanych w ramach wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty podlegają, jak wszyscy inni odpowiedzialności zawodowej przed sądami lekarskimi.

Na zależność tą NRL zwraca uwagę w związku ze zgłaszanymi zastrzeżeniami co do postępowania lekarzy i lekarzy dentystów zatrudnionych w Narodowym Funduszu Zdrowia, w szczególności wykonujących czynności kontrolne.

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty za wykonywanie zawodu lekarza lub lekarza dentysty uważa się również zatrudnienie lekarzy i lekarzy dentystów w podmiotach zobowiązanych do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dlatego też, jak tłumaczy Hamankiewicz, każdy przypadek nieetycznego i niezgodnego z zasadami wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty powinien zostać zgłoszony do właściwego okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

Więcej: http://www.nil.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH