NRL: czy "wyciekają" dane osobowe lekarzy?

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych o kontrolę w Narodowym Funduszu Zdrowia i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Jak podaje prezes NRL, zdarzają się sytuacje w procesie kontraktowania, że oferta lekarza jest odrzucana przez NFZ ponieważ wedle posiadanych przez płatnika informacji lekarz udziela świadczeń w ramach innego kontraktu np. w niepublicznym ZOZ-ie. Po przeprowadzeniu wyjaśnień okazuje się, że zatrudnienie w niepublicznym ZOZ-ie jest fikcyjne.

Hamankiewicz wskazuje jednak, że aby wykazać zatrudnienie lekarza potrzebne są jego dokładne dane, dlatego NRL podejrzewa, że takie dane osobowe lekarzy mogą być nieprawnie przekazywane przez pracowników oddziałów NFZ.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Magdalena Stawarska z Centrali NFZ, systemy informacyjne oraz struktury organizacyjne Narodowego Funduszu Zdrowia w pełni odpowiadają przepisom prawa zawartym w ustawie o ochronie danych osobowych.

– Jeżeli do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, Macieja Hamankiewicza, dotarły informacje, bądź podejrzenia o naruszeniu przez oddziały wojewódzkie NFZ zapisów ustawy o ochronie danych osobowych, prosimy o niezwłoczne przekazanie tej wiedzy do centrali NFZ – mówi.

Jak wyjaśnia, w takich okolicznościach Fundusz podejmie niezbędne działania sprawdzające, w którym oddziale Funduszu i przez których pracowników doszło do naruszenia prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH