NIL zwraca się do UOKiK i NIK o skontrolowanie działalności Funduszu

Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz do Najwyższej Izby Kontroli z wnioskoami w sprawie skontrolowania działań NFZ.

Uzasadniając swój wniosek do NIK o podjęcie kontroli działalności Funduszu, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wskazuje, ze ..."działania NFZ, szczególnie w ostatnich miesiącach budzą wątpliwości, co do zgodności z obowiązującymi przepisami. Lekceważenie partnerów uczestniczących w systemie ochrony zdrowia, naruszanie podstawowych interesów pacjentów, prowokowanie działań, które szkodzą przede wszystkim pacjentom, mija się w sposób wyraźny z ustawowymi obowiązkami NFZ."

Zdaniem prezesa Hamankiewicza zarządzenia prezesa NFZ naruszają przepisy rangi ustawowej, np. próby narzucenia w umowach o refundację leków warunków sprzecznych z ustawą z 13 stycznia 2012 roku o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Natomiast wniosek NIL do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczy wszczęcia postępowania w sprawie nadużywania pozycji dominującej przez NFZ w zakresie narzucania nieuczciwych i niezgodnych z prawem warunków umów upoważniających do wystawiania recept na leki refundowane.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH