NIL: stanowisko ws. zadań lekarza, pielęgniarki i położnej POZ W ocenie NRL nie ma podstaw do nakładania na lekarza obowiązku orzekania o czasowej niezdolności do nauki. Fot. Archiwum

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło w piątek (24 czerwca) stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zakresu zadań lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej.

W stanowisku nr 34/16/P-VII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 24 czerwca 2016 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zakresu zadań lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i położnej podstawowej opieki zdrowotnej Prezydium proponuje, by:

- nadać następujące brzmienie ust 5 pkt 9 załącznika nr 1 do projektu rozporządzenia: ''orzeka o stanie zdrowia świadczeniobiorcy w oparciu o osobiste badanie lub dokumentację medyczną''.
W ocenie Prezydium NRL możliwe jest orzekanie po bezpośrednim badaniu i jest ono wystarczające do wydania orzeczenia. Są jednakże sytuacje, w których należy orzekać w oparciu o posiadaną dokumentację medyczną, np. oceniając stany przeszłe;

- nadać następujące brzmienie w ust. 6 pkt 9 załącznika nr 1 do projektu rozporządzenia: ''orzeka o czasowej niezdolności do pracy''.
W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej nie ma podstaw do nakładania na lekarza obowiązku orzekania o czasowej niezdolności do nauki. Nieobecność małoletniego ucznia z powodu czasowej niezdolności usprawiedliwia rodzic, zaś pełnoletni uczeń sam usprawiedliwia nieobecność.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH