NIL: prof. Bogdan Chazan nie dopuścił się przewinienia zawodowego W ocenie rzecznika postępowanie profesora było zgodne z prawem i Kodeksem Etyki Lekarskiej Fot. Archiwum

Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej działający przy Naczelnej Izbie Lekarskiej umorzył postępowanie wyjaśniające w sprawie odmowy przeprowadzenia aborcji u pacjentki Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Po ponownym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, rzecznik podtrzymał swoje postanowienie z 30 maja 2015 r. i stwierdził, że profesor Bogdan Chazan nie dopuścił się przewinienia zawodowego - informuje Polskie Radio.

Rzecznik uznał, że działanie dyrektora szpitala, polegające na odmowie wykonania zabiegu aborcji ze względu na powołanie się przez lekarza na klauzulę sumienia, było zgodne z przepisami Ustawy o Zawodzie Lekarza i Lekarza Dentysty oraz Kodeksem Etyki Lekarskiej.

Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej uznał, że "sumienie człowieka jest niepodzielne". Przywołał także orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2015 r., zgodnie z którym "wolność sumienia każdego człowieka jest kategorią pierwotną i niezbywalną, którą prawo konstytucyjne oraz regulacje międzynarodowe jedynie poręczają. Wolność sumienia - w tym ten jej element, którym jest sprzeciw sumienia - musi być więc respektowana niezależnie od tego, czy istnieją przepisy ustawowe ją potwierdzające".

W maju 2015 roku postępowanie w sprawie odmowy przez prof. Bogdana Chazana przeprowadzenia aborcji umorzyła prokuratura.

Więcej: www.polskieradio.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH