NIL: normy czasu pracy lekarzy rezydentów – cd. korespondencji z ministrem pracy Korespondencja prezesa NRL Macieja Hamankiewicza z wiceministrem resortu rodziny, pracy i polityki społecznej dotyczy norm czasu pracy lekarzy rezydentów. Fot. Archiwum

W związku z pismem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej z 1 grudnia 2016 r. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed poinformował, że problem norm czasu pracy lekarzy rezydentów przekazał wiceministrowi zdrowia Jarosławowi Pinkasowi.

Jak informuje Naczelna Izba Lekarska, w piśmie przekazanym do Ministerstwa Zdrowia wiceminister Stanisław Szwed zaznaczył: "Uprzejmie przesyłam, zgodnie z właściwością, wystąpienie Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy z dnia 24 listopada 2016 r. oraz Naczelnej Izby Lekarskiej z dnia 1 grudnia br.

Podnoszony w wystąpieniach problem sprowadza się bowiem do prawnej możliwości zawierania z lekarzami rezydentami w ramach odbywanej specjalizacji umów cywilnoprawnych o pełnienie dyżurów medycznych przez pracodawcę, a także przez podmioty (tzw. szkolące) inne niż pracodawca zatrudniający lekarza rezydenta. Dotyczy on zatem w istocie stosowania/zmiany dopuszczających wspomnianą wyżej możliwość przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2015 r. poz. 464, ze zm.).

Jednocześnie, w zakresie swojej właściwości, pragnę poinformować, że przepisy prawa pracy nie pozwalają na zawarcie umowy cywilnoprawnej ze swoim pracodawcą, jeżeli jej przedmiotem jest praca tego samego rodzaju co świadczona na podstawie umowy o pracę''.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH