NIL: nie ma potrzeby zmian w Kodeksie Etyki Lekarskiej

Naczelna Izba Lekarska nie pracuje nad zmianą Kodeksu Etyki Lekarskiej i nie uważa, by obecnie potrzebne były jakiekolwiek działania w tym zakresie. NIL jest zdania, że zamieszanie wokół KEL wywołane zostało jedynie po to, by odwrócić uwagę od istotnych spraw, w tym od reformy systemu ochrony zdrowia.

- Czy etyka lekarska może uzdrowić system, gdy brakuje właściwej organizacji i finansowania? Nie, zmiany w KEL go nie uleczą. Lekarz nie może pracować mając do dyspozycji samą tylko empatię. Oprócz niej powinien być wyposażony w możliwość skutecznego funkcjonowania - mówił prezes Izby, Maciej Hamankiewicz podczas spotkania w czwartek (25 lipca) w NIL na temat podstaw i celów Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Falstart ministra?
Czy KEL wymaga gwałtownych zmian? - pytał dalej prezes Hamankiewicz i sam udzielił odpowiedzi: - Nie, bowiem w dostateczny sposób zabezpiecza prawa pacjenta i zapewnia poczucie pewności chorego w relacji z lekarzem.

Przyznał jednak, że burza wokół kodeksu była potrzebna, bo wielu sięgnęło do jego treści. Przedstawiciele samorządu lekarskiego wielokrotnie podkreślali jednak, że inicjatywa ministra zdrowia była tematem zastępczym, mającym odwrócić uwagę od realnych problemów w systemie opieki zdrowotnej.

- W liście do "przyjaciół lekarzy" minister wyraził chęć wprowadzenia własnych zmian do KEL. Wychodząc z założenia, że system funkcjonuje doskonale, tylko psują go ludzie, zaproponował zmianę przepisów. Nie jest to oczywiście możliwe, bo kodeks jest uchwalany przez samorząd lekarski. Po głębokim przemyśleniu sprawy szef resortu odstąpił od pomysłu narzucenia czegokolwiek lekarzom w zakresie KEL. W kolejnym liście skierowanym na nasze ręce wyraźnie zaznaczył, że komisja etyki powołana przy ministrze zdrowia nie będzie zajmowała się sprawą Kodeksu - nie krył radości prezes Hamankiewicz.

Chrystus też był lekarzem
Według NIL, resort zdrowia powinien zająć się raczej zmianami w prawie, które wpływają na działalność lekarzy i placówek medycznych, co ma bezpośredni wpływ na jakość leczenia pacjentów. Złą sytuację w tym zakresie ma potwierdzać przytoczone przez Romualda Krajewskiego, wiceprezesa Izby, badanie opinii środowiska przeprowadzone przez NIL i PAN, z którego wynika, że w 2012 r. 37 proc. lekarzy doświadczyło nacisków ekonomicznych lub administracyjnych, aby wykonywali swoje obowiązki niezgodnie z zasadami.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH