Projekt ustawy o izbach lekarskich przyjęty przez Sejm, to w większości zmiany postulowane przez samo środowisko - podkreśla Naczelna Izba Lekarska.

Ustawa o izbach lekarskich to jeden z niewielu aktów prawnych uchwalonych jeszcze w czasach PRL. Mimo licznych zmian w latach 1990-2004 (ustawa była ośmiokrotnie nowelizowana), nie przystaje do warunków, w których obecnie funkcjonuje samorząd lekarski. Sam ustawowdawca nie ukrywa, że zmiany najlepiej było wdrożyć nową ustawą, nie zaś na drodze kolejnej nowelizacji. Teraz ustawa trafi do Senatu.

 – Jesteśmy zadowoleni z tego projektu – komentuje Tomasz Korkosz, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej. – Porządkuje stan prawny sprzed 20 lat.

U źródeł powstania tej ustawy jest propozycja samorządu lekarskiego: – 90 procent wprowadzonych zmian, to nasze propozycje i poza drobnymi wyjątkami, jak np. kwestia rejestracji lekarzy, są naszego autorstwa – dodaje Tomasz Korkosz.

Jedną z istotniejszych zmian w ustawie jest cały pakiet przepisów dotyczących odpowiedzialności zawodowej lekarzy. – Dotyczą one zmiany charakteru postępowania przed sądem lekarskim. Poszkodowany staje się jeszcze bardziej stroną w postępowaniu – podkreśla rzecznik NIL.

Ustawa realizuje zalecenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w zakresie prowadzenia rzetelnego procesu sądowego, w tym zwiększenia zakresu prawa do uczestniczenia w takich postępowaniach przez pokrzywdzonych oraz poprawę sprawności, szybkości i jawności postępowań z zakresu odpowiedzialności zawodowej.

Ustawa wprowadza dwuinstancyjność i możliwość odwołania się od orzeczeń sądów lekarskich do sądu powszechnego. Zdaniem ustawodawcy, ulepsza też przepisy dotyczące postępowań przed organami izb lekarskich również z punktu widzenia ochrony praw ofiar błędów lekarskich.

Poszerzony został katalog kar dla lekarzy - kara finansowa, okresowy zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia i okresowe ograniczenie w wykonywaniu zawodu lekarza.

W projekcie przewidziano także dodanie dwóch nowych przepisów do ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty nakładających na lekarzy wykonujących zawód lekarza (lekarza dentysty) na terytorium RP obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH