Samorząd lekarski będzie uwrażliwiał medyków na informowanie o każdym uzasadnionym podejrzeniu przemocy wobec dzieci - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, w odpowiedzi na wczorajszy list Rzecznika Praw Dziecka dotyczący tego właśnie problemu.

- Sprawa jest bardzo ważna ze społecznego punktu widzenia. Chodzi o to, żeby nie tylko zgłaszać tragiczne przypadki, ale reagować wcześniej, kiedy jeszcze jest możliwa skuteczna interwencja - mówi nam prezes Radziwiłł.

Dodaje, że list RPD nie zostanie odłożony „ad acta“. Problem ma poruszyć „Gazeta Lekarska“, miesięcznik wydawany przez samorząd.

- Zleciłem również wykonanie analizy prawnej, która pokaże jakie obowiązki, wynikające z różnych aktów prawnych, ma lekarz jeżeli chodzi o zgłaszanie podejrzenia przemocy wobec dzieci - mówi prezes.

Wczoraj (14 stycznia) Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie informowania przez lekarzy o każdym uzasadnionym podejrzeniu przemocy wobec dzieci.

RPD zaapelował do prezesa NIL o podjęcie - jak to określił - działań dyscyplinujących i uświadamiających lekarzy. „Zdarza się, że lekarze są bierni wobec problemu i unikają informowania o przypadkach mających znamiona przemocy. Często pomimo podejrzeń, że uraz jest skutkiem świadomego stosowania przemocy wobec dziecka, lekarz podejmuje jedynie działania medyczne. Policję zawiadamia się tylko w najbardziej drastycznych przypadkach“ - pisze RPD w liście do Radziwiłła.

Przyczynami takiego stanu rzeczy są, według Michalaka, m.in. niedostateczna znajomość problemu, a przede wszystkim niechęć uwikłania się w procedury prawne. Rzecznik przypomina, że w tego rodzaju przypadkach można odstąpić od obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH