NIL: apel do ministra o wydanie pilnego komunikatu

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się z pilną prośbą do ministra zdrowia o wydanie komunikatu dla lekarzy dotyczącego trybu wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

W liście tym czytamy: "W ostatnich dniach ubiegłego roku wprowadził Pan Minister nowe regulacje dotyczące wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, dotyczące m.in. trybu wystawiania zleceń na zaopatrzenie w te wyroby. Sposób ich wprowadzania oraz brak kampanii informacyjnej ze strony Ministerstwa Zdrowia spowodował chaos w pracy lekarzy, a przede wszystkim utrudnienie dla ich pacjentów."

Prezes Hamankiewicz podkreśla, że na ministrze zdrowia spoczywa obowiązek określenia w trybie rozporządzenia wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie oraz wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Wynika on z delegacji ustawowej zawartej w art. 38 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Dalej prezes NRL zwraca uwagę na fakt, że 6 grudnia ub. r. minister podpisał dwa rozporządzenia dotyczące ww. kwestii tj. rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (opublikowane 17 grudnia 2013 r.), które weszło w życie 1 stycznia 2014 r., z zaledwie 14 dniowym vacatio legis, oraz rozporządzenie w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy wejście, którego wejście w życie odroczono do dnia 1 lipca 2014 r.

- W efekcie przyjętego sposobu stanowienia prawa wzór zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne określa obecnie, niezgodnie z ww. przepisami ustawy, zarządzenie prezesa NFZ - tłumaczy Hamankiewicz.

I dodaje, że zarządzenie prezesa NFZ ws.określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: zaopatrzenie w wyroby medyczne, utrzymujące w mocy dotychczasowe przepisy dotyczące wzorów zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz nakładające na osoby uprawnione do wystawienia zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne obowiązek wprowadzenia zmian w wystawianym zleceniu, ukazało się dopiero 24 grudnia 2013 r.

W tej sytuacji pilne staje się wydanie przez ministra komunikatu dla lekarzy dotyczącego trybu wystawiania zleceń.

Więcej: www.nil.org.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH