Każda Okręgowa Izba Lekarska powinna mieć rzecznika, który pomoże uzależnionym lekarzom wyjść z nałogu. Taką uchwałę podjęła wiosną 2007 roku Naczelna Rada Lekarska.

Według Korkosza, większość izb lekarskich w Polsce ma już powołanych pełnomocników. - Nie wszędzie się jeszcze to udało, czasem jest problem ze znalezieniem odpowiedniej osoby, która zna się na terapii różnych uzależnień i na psychologii. A dodatkowo pamietajmy, że lekarze są jednymi z najtrudniejszych pacjentów.

NIL jest zadowolony z pracy pełnomocników. Są przede wszystkim punktem oparcia dla lekarzy, którzy mają problemy i chcą wyjść z nałogu. Pomagaja znaleźć odpowiednią terapię, wrócić do pracy czy ułożyć ponowne relacje z pracodawcą.

Trudne jest natomiast podanie liczby uzależnionych lekarzy. Ze statystyk izb wytrzeźwień, na które powołali się autorzy tekstu w Przekroju w 2004 roku, wynika, że szacunkowo na 115 tys. praktykujących wtedy lekarzy, od alkoholu uzależnionych było co najmniej 5 tys. osób.

Naczelna Izba Lekarska proponując obecny model postępowania, wzorowała się na praktyce wprowadzonej przez niemieckie izby lekarskie. Zakłada on nie tylko leczenie uzależnień, ale wsparcie i zrozumienie ze strony środowiska.

Jak podaje Gazeta Lekarska, w 1990 r. Izba Lekarska w Hamburgu, jako pierwsza w Niemczech, rozpoczęła pod hasłem „Pomoc zamiast kary“ ukierunkowane działania, które mają uświadomić pijącym lekarzom jak wiele ryzykują, a także zachęcić do leczenia, które po okresie intensywnej 6-8-tygodniowej terapii trwa jeszcze rok.

W tym czasie lekarz na podstawie kontraktu, jaki zawiera z izbą, raz w miesiącu poddaje się badaniom laboratoryjnym (krew, mocz) i psychiatrycznym. Obowiązkowo uczestniczy też w zajęciach grup samopomocowych. Wszystkie te dowody abstynencji otrzymuje do wglądu samorząd lekarski, który decyduje o powrocie leczącego się medyka do pracy zawodowej.

I jeszcze małe sprostowanie.

- Media podające, że Śląska Izba Lekarska jako jedna z pierwszych w kraju powołała pełnomocnika, mijają się z prawdą – twierdzi rzecznik Korkosz. - Jest raczej jedną z ostatnich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH