NIK: wszystkie ciężarne powinny mieć dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych Żadna grupa ciężarnych nie jest zupełnie wolna od ryzyka wad wrodzonych u dzieci Fot. Fotolia

Kobiety spełniające zdrowotne lub wiekowe kryteria mają zapewniony bezpłatny dostęp do badań prenatalnych - ocenia NIK. Zaznacza też, że żadna grupa ciężarnych nie jest zupełnie wolna od ryzyka wad wrodzonych u dzieci, dlatego wszystkie powinny mieć prawo do bezpłatnych badań.

Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym we wtorek raporcie podkreśliła, że zarówno dotychczasowe efekty Programu badań prenatalnych, jak i wyniki kontroli potwierdzają, że dostęp do bezpłatnych, nieinwazyjnych badań pozwalających na wykluczenie lub stwierdzenie u nienarodzonego dziecka wad rozwojowych i umożliwiających szybkie podjęcie leczenia - powinny uzyskać wszystkie kobiety w Polsce, niezależnie od wieku.

W ocenie NIK obowiązujące obecnie ograniczenie wiekowe (powyżej 35 lat) nie ma uzasadnienia w sytuacji, gdy częstotliwość występowania wad wrodzonych u dzieci jest zbliżona u matek powyżej i poniżej 35 lat. Statystki pokazują, że żadna grupa wiekowa przyszłych matek nie jest wolna od ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dzieci. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest zróżnicowane, w ocenie NIK nie są to jednak różnice tak znaczące, żeby pozbawiać którąkolwiek z grup prawa do bezpłatnych badań.

NIK podkreśliła, że poszerzenie dostępności do bezpłatnych badań prenatalnych na wszystkie przyszłe matki oznaczać będzie radykalny spadek kosztów dla kobiet, które do tej pory wykonywały takie badania we własnym zakresie. Izba zwróciła uwagę, że średni koszt kompletu badań finansowanych z budżetu państwa wynosi ok. 1 tys. zł na jedną kobietę, podczas gdy wykonanie tych samych badań w placówkach prywatnych kosztuje co najmniej dwa razy więcej.

Izba wskazała, że resort zdrowia oraz skontrolowane oddziały wojewódzkie NFZ zapewniły dostęp do programu kobietom spełniającym kryteria, jednak z powodu zróżnicowanego rozmieszczenia placówek wykonujących badania w części województw dostęp do nich mógł być ograniczony.

Odsetek kobiet objętych badaniami różnił się znacząco między województwami: w 2012 r. wahał się od nieco ponad 3 proc. w lubelskim do 41,5 proc. w śląskim, a w 2015 r. od 8 proc. w lubelskim do 54 proc. w śląskim.

Od 2009 r. nakłady na program systematycznie rosły, w efekcie rosła liczba kobiet objętych opieką prenatalną: z 31 tys. 390 w 2009 r., do 71 tys. 525 w 2014 r. i 46 tys. w I półroczu 2015 r.

NIK zgłosiła zastrzeżenia do polityki informacyjnej dot. dostępu do badań prenatalnych; wskazała, że choć resort zdrowia podejmował działania mające na celu poprawę wiedzy kobiet ciężarnych na temat ciąży, porodu i połogu, to informacje zamieszczane na stronie internetowej MZ oraz ulotki i broszury na temat ciąży nie zawierały wzmianki o możliwości skorzystania z badań prenatalnych w ramach refundowanego przez NFZ programu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH