NIK: w 2017 r. najwięcej kontroli w służbie zdrowia Najwięcej kontroli będzie przeprowadzonych w obszarze ochrony zdrowia: 17 kontroli tematycznych. Fot. PTWP

Żywienie i ochrona prywatności pacjentów szpitali, funkcjonowanie aptek szpitalnych, dostępność świadczeń ginekologiczno-położniczych na terenach wiejskich, to niektóre kontrole planowane przez NIK na 2017 r. W tym roku priorytetem Izby ma być służba zdrowia.

W czwartek (12 stycznia) prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski przedstawił posłom komisji ds. kontroli państwowej plan pracy Izby na 2017 r. Uchwaliło go w grudniu ub.r. kolegium NIK.

- Podczas pracy planistycznych rozpatrzyliśmy łącznie ponad 450 propozycji tematów kontroli - powiedział Kwiatkowski. Dodał, że w planie pracy izby na 2017 r. ujęto 109 tematów w formie kontroli planowych oraz 13 kontroli rozpoczętych jeszcze w 2016 r. a których zakończenie planowane jest w 2017 r.

- W sposób szczególny najwięcej kontroli będzie przeprowadzonych w obszarze ochrony zdrowia: 17 kontroli tematycznych - powiedział prezes NIK. Wśród najważniejszych kontroli wymienił zbadanie realizacji strategicznego programu badań naukowych "Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych".

Izba w ramach cyklicznych działań przeprowadzi także kontrolę realizacji zadań Narodowego Funduszu Zdrowia w 2016 r., która obejmować ma m.in. analizę czasu oczekiwania na leczenie w szpitalach i w leczeniu ambulatoryjnym, profilaktykę i leczenie cukrzycy typu B, opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą w wiek szkolnym.

Przedmiotem kontroli NIK będzie też tworzenie map potrzeb zdrowotnych, dostępność świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych na terenach wiejskich, finansowanie radiofarmaceutyków ze środków publicznych, diagnostyka nowotworów w badaniach patomorfologicznych, bezpieczeństwo badań genetycznych, zapobieganie i leczenie depresji, działalności organów państwa na rzecz zapewnienia dostępności produktów leczniczych.

Prezes NIK poinformował, że będą także kontrole dotyczące funkcjonowania placówek szpitalnych.

- W sposób szczególny w ramach tych kontroli przyjrzymy się żywieniu pacjentów i ochronie ich prywatności, systemowi przeciwdziałania zakażeniom wewnątrz szpitalnym, a także skontrolujemy funkcjonowanie aptek szpitalnych - powiedział Kwiatkowski.

Prezes Kwiatkowski podał, że w "najbliższych dniach" przedstawione mają być wyniki "bardzo szczegółowej" kontroli obejmującej ochronę powietrza na terenie województwa śląskiego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH