NIK o ochronie przeciwpożarowej szpitali: jest źle

Według Najwyższej Izby Kontroli 90 proc. szpitali nie spełnia wymogów ochrony przeciwpożarowej.

Z początkiem lutego b.r. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli stanu technicznego obiektów użytkowanych przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Na 48 skontrolowanych szpitali aż 42 nie spełniały wymogów przeciwpożarowych. Tylko sześć skontrolowanych szpitali, m.in. w: Bielsku-Białej, Zamościu czy Elblągu, zapewniły sprawne i bezpieczne warunki ewakuacji.

W 39 szpitalach brakowało urządzeń zapobiegających zadymieniu lub takich, które usuwają dym. W 9 placówkach kontrola wykazała, że na drogach ewakuacyjnych niektórych budynków zastosowano okładziny ścienne i sufitu, wykładziny podłogowe oraz sufity podwieszane wykonane z materiałów łatwo zapalnych lub bez określonej reakcji na ogień.

Stosowanie na drogach ewakuacyjnych okładzin ściennych i sufitowych oraz sufitów podwieszanych z materiałów łatwo zapalnych, które pod wpływem wysokiej temperatury rozkładają się na bardzo toksyczne produkty, stanowi poważne zagrożenie dla ludzi i jest zabronione. Sufity podwieszane powinny być wykonane z materiałów niepalnych lub niezapalnych, niekapiących i nieodpadających pod wpływem ognia.

W 16 budynkach szpitalnych nie wydzielono ewakuacyjnych klatek schodowych, w sposób określony w przepisach techniczno-budowlanych. W 4 przypadkach z podanych powyżej klatki takie były wydzielone, lecz drzwiami bez wymaganej dymoszczelności i odporności ogniowej.

Niezapewnienie wymaganych przepisami techniczno-budowlanymi: szerokości przejścia, dojścia lub wyjścia ewakuacyjnego albo biegu bądź spocznika klatki schodowej służącej ewakuacji, a także długości przejścia lub dojścia ewakuacyjnego, w myśl § 12 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. stanowi podstawę do uznania obiektu za zagrażający życiu ludzi ze względu na niezapewnienie przez występujące w nim warunki możliwości ewakuacji ludzi.

Brak wymaganego oświetlenia awaryjnego w strefie pożarowej albo na drodze ewakuacyjnej prowadzącej z tej strefy na zewnątrz budynku stwierdzono w 11 szpitalach. Poza tym w 6 placówkach instalacji awaryjnego oświetlenia nie poddawano przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym. W 27 budynkach kontrola NIK ujawniła niewystarczającą liczbę hydrantów wewnętrznych i gaśnic, ich niekompletność lub niesprawność, bądź nieprawidłowe rozmieszczenie, a także niepoddawanie tych urządzeń i gaśnic przeglądom konserwacyjnym, a węży hydrantowych – dodatkowo – próbom ciśnieniowym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH