Najwyższa Izba Kontroli ujawniła wiele nieprawidłowości związanych z finansami Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Zarząd Stacji, która jest spółką Skarbu Państwa, kwestionuje dużą część uwag NIK i zapowiada rozstrzygnięcie spornych kwestii na drodze sądowej.

W swoim oświadczeniu kierownictwo CSRG poddaje też w wątpliwość rzetelność i obiektywizm kontroli NIK. Izba szykuje natomiast wniosek do organów ścigania.

Główne zarzuty dotyczą oddania przez Stację spółce-córce intratnego rynku, związanego z inertyzacją, czyli tłoczeniem do zagrożonych pożarem wyrobisk kopalń tzw. gazów inertnych. Na liście zastrzeżeń NIK wobec CSRG są także takie, które dotyczą świadczeń  medycznych, którymi zajmowała się spółka-córka. Wiele działań w tym zakresie Izba uznała za niegospodarne i niecelowe.

Inne zarzuty obejmują gospodarkę transportową i wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych. Były prezes CSRG miał także, wbrew przepisom, jednoosobowo zaciągać zobowiązania finansowe, łamiąc prawo zamówień publicznych i preferując określone firmy. Zawierano też umowy na określone usługi z osobami z zewnątrz (dwie osoby zarobiły na nich w sumie 140 tys. zł), podczas gdy zadania te powinni wykonać pracownicy stacji w ramach swoich obowiązków. Ze środków CSRG sfinansowano materiały wyborcze kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

Opublikowany we wtorek (13 stycznia) raport NIK jest kolejnym, w którym Izba wykryła nadużycia w CSRG. W 2004 r. kontrolerzy wskazali m.in. na niegospodarność i nepotyzm ówczesnego dyrektora Stacji. Latem 2005 r. prokuratura oskarżyła go o niegospodarność, powodującą ponad 4,2 mln zł strat. Na ławie oskarżonych, poza owczesnym dyrektorem zasiadło dziewięć osób, w większości dawni pracownicy CSRG.

Obecny zarząd CSRG w swoim oświadczeniu podtrzymał swoje - zgłoszone kontrolerom NIK - stanowisko, uznające za niezasadne zarzuty dotyczące np. ogólnej sfery gospodarki finansowej Stacji, funkcjonowania transportu czy świadczeń medycznych spółki-córki. Zarząd zwraca też uwagę, że nie może zbiorowo odpowiadać za jednoosobowe, bezprawne decyzje byłego prezesa.

Według NIK, niegospodarnie i niecelowo CSRG wydała ponad 2,3 mln zł, utraciła blisko 2,3 mln zł potencjalnych korzyści, z naruszeniem prawa wydała ponad 1,3 mln zł i niezgodnie z prawem dysponowała majątkiem wartym ponad 9 mln zł. Inne nieprawidłowości oszacowano na ok. 5 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH