NIA i GIF: porozmawiamy o łamaniu zakazu reklamy aptek

31 maja i 1 czerwca 2012 roku odbędzie się spotkanie Głównego Inspektora Farmaceutycznego wraz ze współpracownikami i wojewódzkimi inspektorami farmaceutycznymi z prezesami okręgowych rad aptekarskich.

Spotkanie, organizowane z inicjatywy Głównego Inspektora Farmaceutycznego Zofii Ulz i prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorza Kucharewicza, poświęcone będzie przede wszystkim problemom związanym z przestrzeganiem przepisów dotyczących zakazu reklamy aptek i ich działalności. Ważnym tematem rozmów będzie skuteczność działań wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, którzy są ustawowo zobowiązani do kontroli przestrzegania tych przepisów - informuje Naczelna Izba Aptekarska.

Do Izby napływają informacje o łamaniu zarówno przepisów zakazujących reklamy aptek i ich działalności, jak i zabraniających stosowania zachęt odnoszących się do produktów refundowanych. Przepisy te obowiązują od 1 stycznia 2012 roku, kiedy weszła w życie ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

"Przeciwnicy tych regulacji ciągle szukają szczelin w obowiązującym prawie, by przywracać stare, zazwyczaj tylko trochę zmodyfikowane mechanizmy marketingowe. Pojawiają się kolejne programy lojalnościowe. Tymczasem z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że programy lojalnościowe są rodzajem reklamy działalności aptek. Stosuje się je, żeby zachęcić pacjentów do nabywania leków w określonych aptekach" - stwierdza w komunikacie prezes Izby, Grzegorz Kucharewicz.

Przypomina, że stanowisko w tej sprawie zajął również Główny Inspektor Farmaceutyczny, który w piśmie z 21 marca 2012 roku stwierdził, że programy lojalnościowe są "formą reklamy działalności aptek, gdyż stanowią one zachętę do kupna produktów leczniczych wyłącznie we wskazanych aptekach w celu zwiększenia ich obrotów”.

Więcej: http://nia.org.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH