NFZ znów utajnia dane z postępowań konkursowych na świadczenia zdrowotne Fot. Archiwum

NFZ po raz kolejny chce doprowadzić do utajnienia danych z postępowań konkursowych na świadczenia zdrowotne. Dane mogą zastrzec oferenci, co zablokuje możliwość składania odwołań przez tych, którzy przegrali rywalizację o kontrakt; nie będą mieli merytorycznych argumentów.

Zgodnie z załącznikiem nr 8 do zarządzenia 12/2015/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 13 lutego 2015 r. w sprawie warunków postępowania dotyczących zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, tym razem to oferent może zastrzec istotne dane, jeśli uzna, że stanowią one tajemnice przedsiębiorcy. Wystarczy, że przedsiębiorca postawi znak ”X” w odpowiedniej kolumnie tabeli wspomnianego załącznika.

Czytaj: Zarządzenie Nr 12/2015/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

Chodzi m.in. o informacje dotyczące: ”wykazu miejsc udzielania świadczeń z danymi identyfikacyjnymi, obejmujące również miejsca udzielania świadczeń przez podwykonawców”, ”harmonogramu udzielania świadczeń”, ”wykazu sprzętu”, a także ”oferty w zakresie liczby i ceny dla przedmiotu postępowania i miejsca udzielania świadczeń”.

Pozbawieni argumentów
Bez poznania powyższych informacji oferent niezadowolony z rozstrzygnięcia komisji konkursowej nie będzie w stanie udowodnić, że dysponował lepszym sprzętem, że zaproponował konkurencyjną cenę i więcej miejsc udzielania świadczeń w dogodniejszych dla pacjenta terminach.

Tymczasem wyroki sądów (m.in. WSA w Krakowie) mówią wprost, że np. dane na temat aparatury medycznej, harmonogramu pracy personelu czy jego dostępności godzinowej nie mogą być traktowane jako tajemnica przedsiębiorstwa, tym bardziej, że po podpisaniu umowy informacje te stają się i tak jawne dla wszystkich pacjentów.

Ich utajnienie praktycznie pozbawia uczestników konkursów możliwości porównania ofert i wykazania, że byli lepsi niż przedsiębiorca, który podpisał umowę z NFZ. W efekcie płatnik będzie mógł ogłosić, że postępowania przebiegały bez zakłóceń i protestów, gdyż uzasadnionych skarg nie było.

NFZ deklaruje, że generalnie nie odmawia zainteresowanym udostępnienia dokumentacji związanej z przeprowadzonym konkursem. Jednakże ”po uprzednim usunięciu danych zastrzeżonych przez oferenta”. Niedopuszczalne jest jedynie zastrzeżenie całej oferty - uprzedza w zarządzeniu uczestników konkursu.

Powiernik tajemnicy przedsiębiorcy
Płatnik przerzuca więc odpowiedzialność za wyznaczenie zakresu udostępnienia danych na samych oferentów. Tymczasem orzecznictwo jest zgoła inne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH