NFZ opublikował zarządzenie Prezesa NFZ zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia.

Zmiany wprowadzone zarządzeniem do zarządzenia Nr 68/2016/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia wynikają z konieczności dostosowania przepisów zarządzenia do aktualnego stanu faktycznego w zakresie refundacji leków stosowanych w programach lekowych, tj. do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lutego 2018 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 marca 2018 r. (Dz. Urz. Min. Zdr. poz. 13 ).

Zmiany te dotyczą w szczególności:
1) dodania w § 2 pkt 21 określającego definicję współczynnika korygującego;
2) modyfikacji pkt 4 w ust. 5 § 14a, która skutkować będzie wydawaniem opinii odnośnie zasadności utworzenia nowych miejsc udzielania świadczeń przez konsultantów krajowych lub wojewódzkich w dziedzinach medycyny adekwatnych do specjalności komórki organizacyjnej objętej wnioskiem o nowe miejsce udzielania świadczeń - uwaga Mazowieckiego OW NFZ;
3) dodania §14b zgodnie z którym premiowane będzie stosowanie tańszych odpowiedników leków zawierających substancje czynne kapecytabina oraz bendamustyna.

Analiza rozliczania ww. substancji czynnych wykazała, że część świadczeniodawców, mimo refundacji leków równoważnych, stosuje wyłącznie leki referencyjne, których koszt jest znacznie wyższy. W celu zmiany opisanej sytuacji proponuje się wprowadzenie współczynnika korygującego, który zapewni premiowanie stosowania tańszych odpowiedników leków. 

Zakup tańszych odpowiedników leków refundowanych i korzystanie z opisanego wyżej współczynnika korygującego będą dobrowolne. Zaproponowany mechanizm nie wpływa także na wydane decyzje refundacyjne ani na zawarte instrumenty dzielenia ryzyka. Oszczędności uzyskane w zakresie refundacji leków zostaną przeznaczone na finansowanie nowych leków objętych decyzjami refundacyjnymi Ministra Zdrowia.

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH