NFZ zapowiada kwalifikację pacjentów do opieki długoterminowej

1 marca nastąpiła zmiana sposobu finansowania dotychczasowych świadczeń pielęgniarskiej podstawowej opieki zdrowotnej

Zamiast dotychczasowej „metody zadaniowej“, gdzie pielęgniarka otrzymywała pieniądze za wykonanie poszczególnych czynności wykazanych w rozliczeniu z NFZ, wprowadzono system oparty o stawki za pomoc poszczególnym pacjentom tzw. osobo-dzień.

Zdaniem NFZ, kontrole rozliczania świadczeń w oparciu o metodę zadaniową wykazały, że pielęgniarki zajmujące się chorymi, w rozliczeniu często wykazywały czynności charakterystyczne dla opieki społecznej. NFZ ma finansować świadczenia zdrowotne.

NFZ postawił nowe kryterium: na opiekę długoterminową mogą liczyć pacjenci, którzy w skali Barthela uzyskali od 0 do 40 pk. Skalą tą mierzy się stan niepełnosprawności. Im mniej punktów, tym większa niepełnosprawność. W tej grupie są m.in. osoby karmine sondami, z zainstalowanymi na stałe cewnikami, nie chodzące. Opieką zadaniową objęci byli chorzy zakwalifikowani do przedziału 0-60 pkt.

NFZ zapowiada kwalifikację pacjentów mogących być objętych pielęgniarską opieką długoterminową. Fundusz wyjaśnia w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej, że „czynnościami pozostającymi do realizacji przez pielęgniarkę POZ, ale także przez pielęgniarkę opieki długoterminowej, są te świadczenia, do których są upoważnione zgodnie z kompetencjami zawodowymi. W szczególności chodzi o takie, których wykonanie ze względu na bezpieczeństwo pacjenta nie może być realizowane przez rodzinę lub opiekunów pomocy społecznej. Czynności, o których mowa są świadczeniami medycznymi, a nie opiekuńczymi“.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH