NFZ: sprawę dyrektora Łukawieckiego zbada prokuratura

W środę (4 sierpnia) prezes NFZ Jacek Paszkiewicz złożył zawiadomienie do prokuratora rejonowego w Opolu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego dyrektora Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Jak poinformowało portal rynekzdrowia.pl Biuro Komunikacji Społecznej NFZ, podejrzenie popełnienia przestępstwa przez Kazimierza Łukawickiego miałoby się wiązać z nadużyciem jego uprawnień lub niedopełnieniem obowiązków wynikających z przepisów prawa.

Chodzi o:

– wydanie zgody na realizację w okresie II połowy 2006 r. do końca 2007 r. „programu leczenia bólu w szpitalach województwa opolskiego” i narażenie  w związku z tym Funduszu na powstanie szkody majątkowej o łącznej wartości 770 tys. zł (BKS NFZ wyjaśnia, że finansowanie leczenia bólu jest integralną częścią poszczególnych procedur);

– niezasadne zawyżenie stawki ryczałtu dobowego w SOR i izbach przyjęć;

– wydanie z naruszeniem przepisów prawa w I półroczu 2010 r. zgód na indywidualne rozliczenia w oparciu o wnioski świadczeniodawców, które nie spełniały kryteriów umożliwiających wydawanie zgody, co skutkowało nieuzasadnionym wydatkowaniem środków publicznych na kwotę 382.286,52 zł.

Przypomnijmy: decyzję o odwołaniu dyrektor Łukawiecki otrzymał 8 czerwca. Jeden z zarzutów, który stał się powodem wystosowania pisma w sprawie odwołania, było przekroczenie planu w zakresie refundacji leków w ubiegłym roku. Inne zarzuty dotyczyły wadliwego planowania wydatków na świadczenia medyczne, naruszenia przepisów przy wydawaniu zgody na indywidualne rozliczenie świadczeń i zawyżenia br. dobowego ryczałtu dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

Rada Opolskiego Oddziału NFZ uznała treść zarzutów prezesa NFZ pod adresem Kazimierza Łukawieckiego za bezpodstawne i zaopiniowała negatywnie wniosek o jego odwołanie. Wystosowała także pisma do premiera Donalda Tuska i minister Ewy Kopacz. Za odwołanym dyrektorem murem stanęli także pacjenci i środowisko medyczne Opolszczyzny. Sprawa wywołała także prawdziwą polityczną burzę w regionie opolskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH