NFZ: pacjent nie może żądać zaprzestania przetwarzania danych przez Fundusz Przetwarzanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia danych osobowych odbywa się zatem na podstawie przepisów prawa - wskazuje Fundusz. Fot. Archiwum

NFZ opublikował komunikat dla świadczeniobiorców w sprawie żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych bądź odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych.

NFZ przypomina, że działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.), jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych wskazanych w tej ustawie podmiotów (m.in. pacjentów - świadczeniobiorców).

"Przetwarzanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia danych osobowych odbywa się zatem na podstawie przepisów prawa oraz ma na celu m.in. kontrolę przestrzegania zasad: legalności, gospodarności, rzetelności i celowości udzielania świadczeń zdrowotnych" - czytamy w komunikacie. 

Każda osoba może wystąpić do administratora z żądaniem zaprzestania przetwarzania jej danych osobowych, uzasadniając żądanie swoją szczególną sytuacją. Według NFZ żądanie takie nie jest jednak dopuszczalne, gdy przetwarzanie prowadzone jest na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH